Mesajı Okuyun
Old 03-11-2006, 00:28   #14
Celikal

Varsayılan YÖnetİcİ

YÖNETİCİ

YÖNETİCİ KİMDİR ?
Yönetici Anagayrimenkulün yönetim işlerini yürüten kişidir. Anagayrimenkulün 8 veya daha fazla bağımsız bölümü varsa yönetici atanması mecburidir.(KMK.nun md.34/2)

YÖNETİCİDE ARANACAK VASIFLAR.
Fiil ehliyetine sahip olmalıdır. Yani temyiz kudretine sahip ve reşit olmalı, kısıtlı olmamalıdır.
Dışardan seçilmişse tebliğat yapılabilecek bir adresi de olmalıdır. Yönetim planında belirtilmişse belirlenen vasıflarda olmalıdır. Ancak bu düzenlemelerin kat malikleri arasındaki eşitliği sarsacak nitelikte olmaması gerekir.

YÖNETİCİNİN ATANMASI
Kat malikleri Anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışarıdan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler.(KMK.md.34/1)
Yönetim bir kişiye verilmişse ona Yönetici, Yönetim 3 kişiye verilmişse o kurula Yönetim Kurulu denir. Kat maliklerinin hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu(yarıdan bir fazla oy) Yönetici atanması için aranan oy yeterli sayısıdır.(KMK.md.34/4)

YÖNETİCİ NE ZAMAN ATANIR
Kat malikleri Kurulunun kanuni yıllık toplantısında atanır.(KMK.md.34/5) Atama 1 yıl için yapılır. Atama işlemi her yıl yenilenir. Eski yönetici tekrar atanabilir.

YÖNETİCİNİN GÖREV VE YETKİLER

Yöneticinin görev ve yetkileri Yönetim Planında belirtilir.(KMK.md.35/1)
a-) Genel yönetim işlerinin görülmesi (KMK.md.35)
b-) Defter tutulması ve belgelerin saklanması (md.36)
Yönetici sadece Karar Defteri tutmak zorundadır.
c-) İşletme Projesinin yapılması(md.37)

1-) Kat Malikleri Kurulunca verilen kararların yerine getirilmesi.
2-) Anagayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunması, bakım ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması (Bu tedbirler KMK.nun 18-19 ve 24 te belirtilmiştir.)
3-) Anagayrimenkulün sigorta ettirilmesi
4-) Para ve avans toplanması.
5-) Ödemelerin kabulü, borçların ödenmesi, kiraların toplanması,
6-) Anagayrimenkulün tümünü ilgilendiren tebliğatın kabulü.
7-) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesine veya hakkın kaybına meydan vermeyecek gerekli tedbirlerin alınması.
8-) Anagayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirlerin onlar adına alınması.
9-) Dava açması, icra takibi yapması ve Kanuni İpotek Hakkı’nı kullanması.
10-) Bankada hesap açtırmak.
11-) Kat Malikleri Kurulu’nun toplantıya çağrılması.
12-) Defter tutulması ve belgelerin saklanması.
13-) İşletme Projesinin yapılması.
14-) Kimlik asılması ödevi (Yönetici, öz ve soyadı ile iş ve ev adresini Anagayrimenkulün giriş kapısı yanına veya antrede görülecek bir yere asmaya mecburdur.KMK.md.34/9)
15-) Kimlik Bildirimi (Yönetici, veya Yönetim Kurulunun yetkili kıldığı üye) anagayrimenkulde kapıcı, kaloriferci gibi teknik ve yardımcı hizmetlerde çalışanların kimliklerini, işe başlamalarını takiben 3 gün içinde dolduracağı belge ile Mahalli Genel Kolluk Örgütüne vermek zorundadır.(1774 s.K. md.5)