Mesajı Okuyun
Old 03-12-2010, 12:10   #9
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Admin
Avukatlık kimliğini sunmaya çalıştığımız heryerde bu soruyu soruyorlar mutlaka ki malumunuzdur. Ancak bence burada sorun bizim nüfus cüzdanımızı verip veremeyeceğimiz değil, onların Avukatlık Kanununun 9. maddesini böyle bir savunmayla bertaraf edip etmeyecekleri (diye düşünüyorum).

Her özel ve kamu kuruluşu canı istediğinde bir genelge/kurum içi talimat hazırlayıp, kendi kafasına göre "geçerli kimlikleri" belirliyor ve bunu yaparken de gayet açık bir yasa maddesini bertaraf edebileceğini düşünüyor. Siz buna karşı çıktığınızda da "ne inat ediyorsunuz ki, ne var yani nüfus cüzdanınızı verseniz" gibi bir tutum takınıp, sizi bir de herkesin içinde (çoğu kez arkanızda birileri sıra beklerken oluyor) "Aksi Şirin" pozisyonuna düşürüyor. Nüfus cüzdanımızı vermemizde bir sorun olmayabilir belki ama peki onlar niye inat ediyor, ne var yani TBMM'nin çıkardığı bir YASAYA kendilerinden başka kimseyi bağlamayacak ve kanuna aykırı kurum içi talimatlarla meydan okumasalar?

Böyle durumlarda öncelikle Avukat Kimliğini verip, bunu Avukatlık Kanunun 9. maddesi gereğince kabul etmek zorunda olduklarını, eğer kabul etmiyorlarsa bunu yazılı olarak vermelerini talep etmemiz bizim mesleki sorumluluğumuzdur diye düşünüyorum. Evet sonuçta hak kaybına uğramamak için, en sonunda nüfus cüzdanını ibraz etmek zorunda kalabiliriz ancak bunu yaparken sonuna kadar "savaşmak" ve ayrıca bu tutanak vs.le bilahare gerekli yasal yolları da harekete geçirmek (savcılığa suç duyurusunda bulunmak, baromuza, TBB'ye durumu ihbar etmek vs.) hem meslek kanunumuzun korunması anlamında önemli, hem de mesleğimizin ruhuna uygun bir davranış olacaktır kanısındayım. Aksi takdirde kendi söküğünü dikemeyen terzi durumuna düşmüyor muyuz sizce de?

Sayın Admin,

Evet tabii ki malumum. OSYM nin yaptığı sınavda görevli olarak yer alacak kişilerin, avukat kimliğini tanıyacaklarının ve sahte olsa "pat" diye hemen anlayacak kadar bilgi ve tecrübe sahibi olduklarının malumum olması gibi

Saygılar...