Mesajı Okuyun
Old 17-09-2014, 11:04   #12
k.karatas

en son istanbul anadolu adliyesinde bir icra müdürü avukat bey eğer bila dönen tebligatta ki adreste mernis adresi değil ise, önce mernis adresine normal tebliğ sonra 21/2 yapabiliriz dedi. önce ki tebligat mernis adresinde bila olmasına rağmen durumu izah ettim uygulama yönetmeliği dedim. müdüre hanımsa sağolsun direndi.

başka bir davamızda yapılan bir usulsüz tebligat sebebiyle bu konuda araştırma yapmıştım. özetle söylemem gerekirse ilk çıkarılıp dönen tebligatın mernis adresine gönderilmiş olmasına hacet yok. neye göre böyle bir uygulama yapıyorlar anlaşım değilim çünkü uygulama yönetmeliği açık;

Bilinen adreste tebligat
MADDE 16 – (1) Tebligat, öncelikle tebliğ yapılacak şahsın bilinen en son adresinde yapılır. Bilinen en son adresin tespitinde, tebliğ isteyenin beyanı, muhatabın veya diğer ilgililerin bildirimleri ya da mevcut belgeler esas alınır.
(2) Bilinen en son adresin tebligata elverişli olmadığının anlaşılması veya tebligat yapılamaması hâlinde, muhatabın adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresi bilinen en son adresi olarak kabul edilir ve tebligat buraya yapılır. Ayrıca başkaca adres araştırması yapılmaz. 79 uncu maddenin ikinci fıkrasına göre renkli bastırılan tebligat zarfında, adresin muhatabın adres kayıt sistemindeki yerleşim yeri adresi olduğu belirtilerek bu adrese tebligat yapılacağına dair meşruhata yer verilir.

ayrıca bu hususta Ankara barosu 2013/4 Sayılı dergisinde yayımlanan hukuki makale mevcut orda da özetle;

AKS adresine çıkartılacak tebligatın Teb.K.md.21 / 2 hükmüne göre yapılabilmesi için, bilinen en son adrese çıkartılacak ilk tebligatın iade edilmiş olması gereklidir. Bilinen en son adresin tebligata elverişli olmadığının tespiti durumunda da, tebligatın açık mavi zarfla ve Teb.K.md.21 / 2 hükmüne göre çıkartılabilmesi, maddenin 2. fıkrası gereğince, tebligatın iade edilmesi şartına bağlı olduğundan, bilinen en son adres olarak kabul edilecek olan AKS adresine önce NORMAL tebligat çıkartılacaktır.

ifadesine yer verilmektedir. söz konusu dergi bu konuda uzun ve dataylı bir yazı yayımladı ilgilenen meslektaşlara tamamını okumasını tavsiye ederim. iyi çalışmalar.