Mesajı Okuyun
Old 27-11-2012, 15:44   #7
nihilietzsche

Ayrı bir konu başlığı açmaksızın benzer bir soru da ben sormak istiyorum.

Müvekkili olduğum Karyapı Turizm Sanayi İç ve Dış Ticaret Ltd.Şti. Yapmış olduğu bir sözleşmede yanlışlıkla İsmini Karyapı İnşaat ve Turizm Sanayi Ltd.Şti. olarak yazıyor. İş yapıldıktan sonra karşı taraf işin ücretini ödemiyor. Başlatmış olduğumuz icra takibine itiraz edildi ve İtirazın iptali davası açtık.

Karşı taraf hem icra takibine sunmuş olduğu itirazda hem de İtirazın iptali davasına verdiği cevapta "Sözleşmede farklı bir şirket unvanı yazmaktadır, fakat icra takibinde ve dava dilekçesinde farklı bir şirket unvanı yazmaktadır" diyerek husumet itirazında bulundu.

Özetle Sözleşmede Şirketin adı doğru olmakla birlikte unvanı yanlış yazılmıştır. Fakat İcra takibi ve Dava dilekçemizde şirketin adı ve unvanı doğru bir biçimde yazmaktadır. Yani hata dava dilekçesinde olmadığından maddi hata dilekçesi ile düzeltmek mümkün değildir. Bunu düzeltmek için ayrıca bir tespit davası açarak sözleşmede adı yazılı şirketin müvekkil şirket olduğunu ve işi müvekkil şirketin yaptığını tespit ettirmeye gerek var mıdır? Yoksa mahkeme İtirazın İptali davası içerisinde çekişme konusu işi müvekkil şirketin yapıp yapmadığını kendiliğinden (veya bizim talebimiz üzerine) tespit eder mi?

Bu konuda Bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlarım beni aydınlatabilirse çok sevineceğim.