Mesajı Okuyun
Old 19-02-2010, 14:38   #14
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan avukathavva
Galiba biraz eksik ifade etmişim olayı şimdi okuyunca farkettim Müvekkil satın alıyor, bedelini ödüyor ancak tescili yeğeni adına yaptırıyor. Yıllarca kendisi kullanıyor. Müvekkilin yeğeni evi satmış. İyi niyetli olarak satın alandan bir şey talep edilemez. Ancak müvekkil yeğenine sebepsiz zenginleşme davası açamaz mı?

Sayın meslektaşım, benzer bir davada benim müvekkilimle ilgili olmuştu. Baba parasını veriyor; 18 yaşındaki oğlu adına tescil yaptırıyor. Baba oğlu hakkında tapu iptali ve tescil davası açmıştı. Dava reddedildi. Ancak Yargıtay safahatına gidilmediği için tam neticesini bilemiyorum.

Ancak HUMK da bir çok delil hakkınız var. Bunlar içesinde anladığım kadarıyla YEMİn delili sizin için tek yol gibi. Tabi elinizde belgeniz varsa bilemem. Ama baştan da dediğim gibi zor dava, yazılı delil mutlaka aranacaktır, parayı veren kim; ne için verdi; ne kadar verdi; niye verdi gibi sorulara da cevap aramak lazım. BU bağlamda davayı, müvekkilinizin yegeni, kabul etmez yada yemin teklifinde yemin ederse, dava reddedilir.