Mesajı Okuyun
Old 27-09-2006, 12:04   #17
Jeanne D'arc

Sayın Sehper,

Sayın İbreti'nin verdiği karardaki tapu tahsis belgesi, bir gecekondu için değil aksine arsa vasıflı bir gayrimenkul için verilmişti. Nitekim karşı oy sahiplerinin itirazı da arsa vasıflı yer için bu belge ile hak ihdasının doğru olmadığı, bunun ancak imar yasasına uygunlaştırabilir gecekondular için geçici bir çözüm olarak kullanılması gerektiği noktasında idi. Ancak sunulan karar ile sorulan olay bakımından bu noktada ne gibi bir özellik var ve buradan hangi çıkarımlarda bulunabileceğimiz ben anlayamadım. Belediye adına kayıtlı olsa da tapu tahsis belgesi verilebilir, esasen gayrimenkul idari bir kurum adına kayıtlı olmalıdır ki; idarece bu belge verilebilsin. Bu anlamda belediye adına tapulu olması önemli değil bence. Karardan ayrık bir durum yok.

Ben asıl bu nokta itibariyle Sayın Yusuf Ayrık'ın ne düşündüğünü, nasıl bir yol izleyip, neleri talep etmeyi düşündüğünü merak ediyorum.

Karşı oylara rağmen, HGK. kararında tapu tahsis belgesine istinaden tescil davası kabul edildiğine göre; tüm hak iddia edenlere olayın hukuki arazları anlatılıp, ortak hareket kararı alınarak iyi bir protokol de tanzim edilerek; ortak alınacak karar uyarınca satış vaadi hiç ortaya çıkarılmadan tapu tahsis belgesinden yeğen üzerine tapu tescili sağlanıp, daha sonra tüm hak iddia edenler arasında protokol hükmüne göre paylaşım yapılabilir. Yazarken bile yoruldum. Kolay gelsin.

Saygılarımla,