Mesajı Okuyun
Old 21-09-2004, 20:39   #5
Cest la vie

Yok haklısınız ben alınan paranın yeterli olup olmadığı konusunda yorum yapmıyorum. Elbette ki yetersizdir ki yeterli olma ihtimalini düşünmek bile fazlaca iyi niyetli bir davranış olur. Ama en azından "alındığı" için az da olsa stajın bir getirisi var, buna dikkat çekmek istemiştim.
Kredi konusunda ise, TBB'nin uygun gördüğü kredi miktarı(her baro için aynı) aylık "250 milyon"! Bunu da stajyerler iki yıl içinde "eğer peşin olarak geri öderlerse" (ki 3 milyara falan denk geliyor) faizsiz olarak alabiliyorlar. Ayrıca kredi her ay ödenmiyor, arada 2 aylık-3 aylık toptan vs. şeklinde ödendiği oluyor.
Sosyal güvence deseniz o da yok.
Yani staj dönemi aslında öğrenci misin, mezun musun, çalışıyor musun, "işsiz" misin arası bir dönem bence.
4 yıl okuyup hukuk fakültesini bitirmek, "hukukçu" olmak yetmiyor..
Hukuk fakültesini "resmi olarak" 5 yıl yapsalar, stajı aralara dağıtsalar -okurken staj da görsek ve bu gerekirse notlarımıza yansısa mesela- ne iyi olurdu.. En azından 5. yılımızda da "hala öğrenciyiz" der, boynumuzu büker oturur, stajımıza da mecburen devam eder, okul bittiğinde de hemen meslek sahibi olmuş olurduk...