Mesajı Okuyun
Old 08-12-2006, 15:59   #115
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan av.levent öge
sigarayı bırakmayı başarmış arkadaşlar bize yani hala sigara içmeye devam edenlere bu konuda yol gösterse,biraz bu işin sırlarını paylaşsa nasıl olur? lütfen "hemen irade göstermek gerek" demeyin. tamam o kısmı malum da mesela yemekten sonra,çay içerken ne yapmalı da ismi lazım değilin iradeyi tuzla buz etmesinin önüne geçmeli?
Ben de sigarayı 4 yıl oldu bırakalı bu iş zor ama imkansız değil.Nasıl mı ?
1.Öncelikle bırakmak gibi bir niyetiniz varsa ertelemeyin.bugün,yarın,....gün sonra,kar yağarsa,güneş çıkars,çok para kazanırsam vs......diyorsanızbu iş olmazzzzzzzzz,hemen şimdi olmalı
2.Bıraktınız,içmiyorsunuz ve kararlısınız. Çok iyi. Sigarayı bıraktığınızı fırsat buldukça herkese söyleyin,tanıdık tanımadık hiç farketmez.Bu hem kararlılığınızı pekiştirir hem de şu malum sigara uzatıp ikram etme riskinden korur sizi.ya da çevrenizdekiler size uzatsa bile siz utanıp almayacaksınız.Zamanla onlarda size uzatmamaya başlar.
3.Bu aşamada iyice kapana kısılmış oluyorsunuz.arıyorsunuz.içmiyeceğim diyorsunuz ısrarla.veee içmiyorsunuz
4.Başınız ağrımaya başlıyor.birşey olmaz diyorsunuzi .Ben bıraktımdiyorsunuz.içmiyorsunuz
5.Ağrıyla beraber kafanız karışmaya başlıyor.sağa sola sataşıyorsunuz.kavga ediyorsunuz.Yine de içmiyorsunuz. herkese bu halinizi mazur görmesini çünkü sigarayı bıraktığınız için böyle davrandığınızı söylüyorsunuz.onlar da hem sizi mazur görüyor hem de tebrik ediyor.Gururlanıyorsunuz ama içiniz cızzlıyor.yine de içmiyorsuzuz,kararlıyım diyorsunuz.Ben sigaradan çok daha güçlüyüm diyorsunuz ,ben onu yeneceğim o kim ki diyorsunuz.
6.Berbatsızınız,dağılmışsınız,neredeyse Şener Şenin filmlerindeki gibi tanrım kör mü oldum ne diyorsunuz.çünkü gözünüz kararmaya başlıyor.Arkadaşlarınız nasılsın dediğinde gözleriniz istem dışı yaş doluyor.ve en tehlikeli noktaya geliyorsunuz,dikkat son aşamdasınız bunu da aşarsanız başardınız demektir.
7.Bu son ve tehlikeli dediğim aşamada kendinizle kavga ediyor,kendi kendinizle konuşuyorsunuz ve kendi kendinize nerden çıktı bu sigara bırakma sevdası diyorsunuz,seni zorlayan yok,alacak paran var,o seni seviyor sen de onu seviyorsun bu ayrılık kararı neden diyorsunuz ve mahkemenizi kurup kendinizien acımasız şekilde yargılıyorsunuz.ve bütün bu aşamalardan sonra ben kazanacağım deyip bırakmak için birsürü iyi sebep sıralıyor ve kendinizi galip sigarayı da mağlup ilan ediyorsunuz.
Ve görüyorsunuz ki gerçekten sigara olayını aslında çok büyütmüşsünüz.
Not.Bütün bu aşamaladan geçerken bir paket sigaraız içmemek kaydıyla muhakkak elinizin altında olmalı.
Nasıl sigarayı bırakmak kolaymış değil mi?