Mesajı Okuyun
Old 13-06-2019, 09:53   #1
Av.Corporate

Varsayılan Bağlı Çalışan Avukatın İşveren Avukatı Şikayeti

Değerli meslektaşlarım merhaba,

Hali hazırda bir hukuk bürosunda yaklaşık 1 aydır SGK'lı olarak çalışmaktayım. Ruhsatımı 1 yıl önce almama rağmen iş bulamadığımdan aktif çalışma dönemim ne yazık ki çok uzun değil.

Yaptığım araştırmalara göre işveren avukat bağlı çalışan avukat ile sözleşme imzalamalı, avukatın baro aidatını ödemeli, maaşa ilaveten ayrı yemek ücreti vermeli, yapıldığında fazla mesai ücretlerini zamlı olarak ödemeli. Ancak işveren avukatım bunları yerine getirmiyor. Bunun haricinde bir kaç kere başka meslektaşlarıma benimle ilgili 'Bu nasıl olacak böyle bilmiyorum..' şeklinde yorumlarda bulunduğuna kulak misafiri oldum.

Temel sorunlar bunlar olmakla birlikte yaptığım işleri de kontrol etmeden gönderiyor, beni yönlendirmiyor dolayısıyla pek bir şey de öğrenemiyorum. Gönderilen evraklarda gerekli kontrolü sağlamamasına rağmen sürekli olarak, bir dosyada hatalı işlem yüzünden müvekkile para ödememiz gerekirse yarı yarıya paylaşacağız diyerek baskı oluşturuyor.

Dolayısıyla ayrılma düşüncesindeyim. Ancak meslekte yeni olduğumdan bu konuda ve bunlara ilişkin baroya şikayette bulunup bulunmama konusunda sizlerin de fikrini almak istedim. Zira iş bulmak çok zor ve işveren avukat eski bir avukat şikayette bulunursam bana tavır alır mı nasıl ilerlemeliyim öngöremiyorum.

Fikirlerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum.