Mesajı Okuyun
Old 25-05-2012, 13:13   #57
Av. Buket YAVUZ GÜNGÖR

Varsayılan en kötü ihtimalle denemiş olursun

Alıntı:
Yazan Av. Feyzi Özmen
Söze nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Benim bu müthiş paylaşım alanında ki ilk mesajım. Şu anda bir meslektaşımın yanında bağlı olarak çalışmaktayım. Çalıştığım insanlar gayet iyi ve sevecen insanlar. Abi-Abla kardeş gibiyiz desem yeridir. Lakin ben yine de ofis açmak için yanıp tutuşuyorum. Gerekirse sabahtan akşama çalışırım diyorum. Çevremde ki arkadaşlar ise çok masraf olduğunu, batıracağını , erken düşündüğümü söylüyorlar. Daha 6 aylık avukatım bu arada. Müvekkil çevresi olarak 1 kişi yok. Ailemden uzakta yaşıyorum ve ofis açmak ile bir süre geçinmek için sadece 10.000-12.000 TL gibi bir sermaye var ailemden gelen. Sanki bu 1 yıl içerisinde açamazsam bir daha böyle bir şeye cesaret edemeyeceğim gibi geliyor. Bana kalırsa böyle riskler erken yaşta, evlenmeden alınmalı diyorum. Sonuçta zorluğu ben tek başıma çekerim ama eşime çektiremem. Bu sebeple burada ki meslektaş arkadaşlarıma, abilerime, ablalarıma fikir danışmak istiyorum. Bir kusurum olduysa affola. Saygılar.

Değerli meslektaşım, öncelikle içinde böyle bir istek olduğu, olabildiği için bile şanslısın demek istiyorum Malum bir çok arkadaşımız daha staj aşamasındayken meslekten buz gibi soğuyor. Avukatlık ruhsatını alalı henüz 1,5 yıl kadar olmuş bir avukat olarak, kendime ait bir büro açma isteğimi dile getirdiğimde destekleyici ifadelerden ziyade maalesef şevk kırıcı cümleler duydum hep. Ama bunlar benim fikrimi etkiledi mi? Tabii ki hayır..
Zira herşeyden önce avukatlık mesleğinin tek başına yapılması gerektiğini düşünenlerden biriyim. Bence bağımlı çalışmak mesleğimizin özüne aykırı... Cevap ekleyen meslektaşlarımızın çoğunun da bahsettiği gibi kamu kurumu avukatları hariç olmak üzere, sigortalı çalıştığı bir yerden emekli olan görülmüş mü?
Ben aslında size kendi deneyimimden bahsetmek istiyorum, 15 ay kadar sigortalı olarak çalıştım ve yaklaşık 2 ay kadar kadar öncesinde sizinle aynı duyguları yaşıyordum. Bir an önce bir büro bulsam, artık kendi başıma olsam vs vs. Sonra düşündüm, çoğumuzun yaptığı gibi. En kötü ne olabilir diye.. DENEMİŞ OLURSUN... Bizler diğer mesleklerde olduğu gibi ortaya bir sermaye koymuyoruz, yalnızca başlangıçta büro mobilyaları, kiraladığın yerin bakım ve tadilatı, muhasebe ve vergi kaydının açılması ile ilgili işlemler için masraf yapıyoruz, yani maddi anlamda kaybedeceğimiz çok fazla bir şey yok. Bunlarıda paylaşmak istiyorum ki aklında neyin ne kadar tutacağı ile ilgili bir fikir oluşsun.
Ben ilk olarak işe büro kiralarının ne kadar olduğunu araştırmakla başladım. (Bu arada bürom Kütahya Merkezde) zor oldu tabii, yaklaşık bir ay kadar aradım. Kira fiyatları şehirlere göre değişmekle beraber benim kiram 320,00TL. İki tane küçük odası var, lavabosu var ve küçük de olsa mutfak olarak kullanılabilecek bir bölümü var. başlangıç olarak gayet yeterli. Daha sonra kendime bir muhasebeci bulup, görüştüm. Muhasebecim ilk işlemler için adresli nüfus kayıt örneği, diploma fotokopisi ve noterden imza sirküleri istedi. (İmza sirküleri için 30,00TL gibi bir rakam ödedim.) Daha sonra defter onaylama işlemi için muhasebecime 140,00TL daha ödedim. Bu aşamadan sonra vergi açılışım yaklaşık bir hafta içinde yapılmış oldu. yaklaşık 25 gün önce.Birde serbest meslek makbuzu bastırmak ve kaşeler var bunlar içinde 50,00TL civarında bir masrafım oldu. Bu saydıklarım olmazsa olmazlar ancak diğerleri sana kalmış kendine ayırdığın bütçeyi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışırsan sorun yok. Yani 5.000,00TL ye de mobilya var, 1.000,00TL ye de. Şimdilik tek başımayım henüz bir çalışanım da yok, yani bu konuda da masrafım yok. Kısacası korkulacak hiç bir şey YOK. Önemli olan amacın doğrultusunda kararını verip, yola çıkmak. Gerisi bir şekilde kendiliğinden oluyor, ALLAH yardım ediyor Ayrıca yapacağın masraf ve ilk başlarda çekeceğin sıkıntı durumu, büronu bugün açsan da olacak 5 yıl sonra açsanda. Ben bu başlıkta yazan arkadaşların çoğunun bahsettiği gibi biraz daha beklersem cesaret edemeyeceğimden korktum en çok. Çünkü insan az da olsa eline her ay düzenli olarak para geçmesi durumuna alışıyor. Daha sonra hayat devam ettikçe sorumluluklarınız artıyor, her geçen gün düşünecek bir şeyler daha ekleniyor. Herşeyden önce bu sebeple erken davranmak bence en mantıklısı.. Çünkü insanın içinde ilk başlarda varolan şevk de zamanla azalmaya başlıyor.
İşin maddi boyutuna gelince henüz yalnızca 1 müvekkilim var Ama ben her sabah kendi büromu büyük bir mutlulukla açıyorum. İnanın bu bile her şeye değer...Para kazanmak konusunda ise hiçbir kaygım yok. Çünkü öncelikle herkesin kendine göre bir rızkı olduğuna inanıyorum. Eğer benim bir rızkım varsa o elbet gelir beni bulur. Önemli olan aldığımız işleri hakkını vererek yapmaya çalışmak. Bizlerin reklamı yaptığımız işler, sen işine ne kadar özen gösterir ve kenetlenirsen işin de sana sarılır diye düşünüyorum. Bir de ben kendimi para sıkıntısı çekme ihtimaline -ki bu yüksek ihtimal- hazırladım. En az bir yıl büro kiramı ve sigorta primimi yatırmayı başarabilirsem kendimi başarılı sayacağım. Daha iyisi olursa da ekstra sevinmiş olurum
Uzun lafın kısası her şey istemekle oluyor. Ben ruhsatımı aldığım günden beri, bir gün kendi büromun kapısını açabilmeyi hayal ettim ve bu konuda bir adım attım. Pişman mıyım? Şu an değilim, olacağımı da zannetmiyorum. En azından çok istediğim bir şeyi yaptım derim,denedim derim, aklımda kalmaz.
Değerli meslektaşım; kendine güveniyorsan, mesleğini seviyor ve saygı duyuyorsan inandığın yolda yürü derim ve sana tüm kalbimle kolaylıklar ve başarılar dilerim..
Umarım biraz olsun fikir verebilmişimdir