Mesajı Okuyun
Old 14-10-2007, 02:11   #15
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan tazminat - zamanaşımı

Sayın Konyalı;

Neyi nasıl tartıştığımız konusunda anlaşamadık galiba.

Şimdi olayı yeniden ele alalım:
2000 yılında bir kaza olmuş. Haksız fiil. BK gereğince zamanaşımı 1 yıl TCK gereğince 5 yıl.(varsayım)

1- Ceza yargılamasına müdahil oldunuz ve tazminat istediniz. Mahkeme klasik ifade ile "tazminat istemleri hakkında hukuk mahkemelerinde dava açmaya muhtariyetine" dedi.

Şimdi;
Ceza zamanaşımı 5 yıl. Dava 5 yıldan fazla sürmüş. Mahkeme sizin bir isteminiz hakkında karar vermeyerek git hukuk mahkemesinde dava aç demiş. AMA SİZ BİR İSTEMDE BULUNMUŞSUNUZ. Siz isteminizi ifade etmişsiniz ama bu konuda bir karar verilemmiş.

Burada dava açma süreniz bitti mi? Hayır. BK daki zamanaşımı işlemeye başlar diye düşünüyorum.

2- Ceza yargılaması açıldı/açılmadı. Açılan davaya müdahil olmadınız ve tazminat istemediniz.

Burada ceza davası 5 yıldan fazla sürdü ise size bu süreden sonra dava açma hakkı veren/daha doğru bir deyimle zamanaşımı itirazını engelleyen durum nedir?

Zamanaşımı BK da 1 yıl KTK da 2 yıl olarak düzenlenmiştir. Getirilen bir hükümle haksız fiil aynı zamanda suç olşturuyorsa ceza zamanaşımının geçerli olacağı hükme bağlanmıştır. Ceza zamanaşımı 5 yıl.

Burada bir antiparantez açmak zorundayım. 2000 li yıllarda Yargıtay ceza zamanaşımından yararlanmak için de ceza davasında müdahil olmak ve tazminat isteminde bulunmak koşulunu arıyordu. Bence yanlış bir düşünce idi. Ama son kararlarında bu koşuldan vaz geçti. BK. düzenlemesinde ceza davasına katılmak gibi bir koşul yok.

Şimdi özetlersek;

Eski yasaya göre ceza davasına katılıp tazminat istedi iseniz mahkeme de tazminat isteminiz hakkında karar vermedi ise BK daki dava açma sürenizin karar tarihinden itibaren başlayacağını düşünüyorum.

Bu kararın kesdinleşmesinin gerekli olup olmadığı şeklindeki bir tartışmaçok ayrıntı gerektirecek şu anda bu tartışmaya girmeyi gereksiz görüyorum.

Yeni yasada ceza mahkemelerinden tazminat istenmiyor. Bu açıdan sorun yok.

Davaya katılıp tazminat istemedi iseniz (bence de BK gereğince zamanaşımı=ceza zamanaşımı(5 yıl)) olacaktır. Ama ceza yargılaması 5 yıldan fazla sürdü ve siz bu süre içinde dava açmadı iseniz zamanaşımı gerçekleşmiş olmayacak mıdır? Zamanaşımını kesen bir unsur var mıdır?

Sorunun diğer kısmına gelince;
Ceza yargılaması sürecinde katılanın her zaman tazminat hakkı vardır. Bu doğru. Bu hakkın ne zamana kadar kullanılabileceği hukuk tekniği açısından önemli.

Zamanaşımı zararın ve zarar verenin öğrenildiği tarihte işleme başlar.

Dava 6 yıl sürdü ve tazminat isteminizi ileri sürmediniz. Yargıtay aşamasında bu tazminat istemini ileri sdürebileceğinizi düşünüyor musunuz? Veya müdahale isteminizi?

Ben bu kanıda değilim. Yargıyat aşamasında (Ceza davalarına ilişkin olmak üzere) yeni kanıtlar sürme hakkınız olsa bile yargıtay aşamasında böyle bir savı (tazminat istemini) ileri süremeyeceğiniz kanısındayım. Bu nedenle de zamanaşımını kesen herhangi bir neden olmadığından zamanaşımı gerçekleşmiş olacaktır.

Saygılar