Mesajı Okuyun
Old 27-04-2007, 12:58   #8
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Gülsüm Sezen
Kararın temyiz edilebilmesi için gerekçeli kararın yazılması ve taraflara tebliği gerektiğine göre; söz konusu kararın kesinleşme şerhi bulunmasa dahi bir sureti de mahkeme kaleminde karar kartonunda bulunmaktadır. Bu nedenle ilgili mahkeme kalemine nüfus cüzdanınızla gidip, karardan bir suret aldıktan sonra boşanmaya ilişkin hükmün kesinleştiğine dair şerh koydurmanız gerektiğini ve bu ilam ile Nüfus Müdürlüğü'ne müracaatınızı yapabileceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla...
Sayın SEZEN,
Karar kartonunda, ilamın taraflara tebliğine ilişkin bilgi olmadığından, örneğin tebliğ edildiği tarih bilinemeyeceği için sürelerin hesabı yapılamaz, sadece karar kartonuna bakarak kesinleşme şerhi verilemez diye düşünüyorum.

Nihayet; Sayın Av.Turan'ın mesajlarından anlaşılacağı üzere Ankara Aile Mahkemeleri bu boşluğu doldurdu. Ancak, her hakimin Ankara'daki uygulamayı benimsemediği (ya da düşünmediği) gerçeği karşısında Yargıtay'dan dosya dönmeden kesinleşme şerhi verilebilmesinin başkaca yolları olabilir mi? Bu hususu tartışmaya açmak istemiştim.
Kolay gelsin.