Mesajı Okuyun
Old 19-05-2011, 13:54   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Deniz06
İyi günler meslektaşlarım;
1. Yeni kurulan bir dernekte hukuk departmanı kurmak istiyorlar. Fakat buna ilişkin bir mevzuat, yazı veya öneri bulamadım. Bu hukuk departmanı nasıl kurulur?
2. Kurulan hukuk departmanında avukatın yetkilendirilmesi nasıl olur?
3. Dernekle alakalı gelen işlerde dernek üyelerinden her hangi bir ücret alınmadan sadece dava sonucunda verilecek olan vekalet ücretiyle davalara nasıl bakılır? Çünkü avukat her hangi bir ücret almadan davalara bakabilmesi için barodan onay alması gerekir diye biliyorum.
4. Dernekte çalışırken bağ - kur'lu mu olmak gerekir yoksa SSK'lı olmak yeterli midir?
5. Dernekte bir büro kurulurduğu vakit dernek işleri için tebligat adresi dernekteki büro olacakken, kendi şahsi işlerim için yapılacak tebligatların dernekteki büroya yapılması yasal mıdır?
6. Dernek avukatlığı yapan meslektaşlarım, biliyorum erkeklerin maaşı sorulmaz ama bu derneklerden alınan ücretler ne kadardır? Ücretlendirme nasıl yapılmaktadır?
7. Bu dernekte Bağ - Kur'lu çalışırken aldığım işlemlere ilişkin ücretlerin faturalandırılması nasıl olacaktır?

Bazıları basit sorular olabilir fakat mesleğe yeni başladığım için her hangi bir hata yapmak istemiyorum. Bilgisi olan meslektaşlarım cevaplandırmasını bekliyorum.

Öncelikle şu soruların yanıtlarını bulmalısınız:
- Bu derneğin amacı nedir?
- Avukat, derneğin davaları ile mi ilgilenecek, yoksa dernek üyelerinin dernekle ilgisi olmayan davaları ile mi?
- Bir başka deyişle, bu dernek Avukatlık Kanunu'nun 63. maddesine aykırı biçimde avukatın sırtından para kazanmak için mi kurulmaktadır? Değilse, bir derneğin hukuk departmanı kurmayı gerektiren ne gibi ve ne kadar çok davası olabilir?