Mesajı Okuyun
Old 03-03-2008, 18:47   #8
Yücel Kocabaş

Varsayılan sonradan sorulan sorularla ilgili

Alıntı:
Özge Yücel:
Bence de aile mahkemesi görevlidir, peki asliye hukuk mahkemeleri ihtiyati haciz kararı verebilir mi sadece aile mahkemeleri mi yetkilidir bu konuda?
Alıntı:
av.tuba-y:
aile mahkemesinde verilen tazminat için aile mahkemesi ilamını kullanarak ihtiyati haciz talep ettim. dosya şu an yargıtayda haliyle kesinleşmedi. miktara göre düşünerek asliye hukuka başvurdum. aile mahkemesinin görevli olması nedeniyle görevsizlik verildi. aile mahkemesi hakimiyle haricen görüştüm kendilerinin görevli olmadığını ayrıca görevli olsa dahi karar kesinleşmediği için ihtiyati haciz kararı veremeyeceğini söyledi.
bu tür kararlar için gidilebilecek bir yol varmı, dosya şu an yargıtayda yargıyadan tedbir talep edebilirmiyim

1. Aile mahkemeleri ile genel mahkemelerin görev alanları ayrı ayrı belirlenmiştir.Bir talebin hem aile mahkemesinin hem de genel mahkemenin görev alanına gireceği söylenemez. Bence aile mahkemesinden verilen tazminat ile ilgili ihtiyati haciz talebinde salt aile mahkemesi görevlidir. Hem aile mahkemesi hem de asliye veya sulh mahkemesi denilmesinin "görev " kuralının özellikleriyle bağdaşamayacağını düşünüyorum.

2. İhtiyati hacız koşullarından biri de alacağının vadesinin gelmiş, muaccel olmuş bulunmasıdır. (İİK 257/1) .

a.Boşanmanın eki niteliğindeki tazminat hükümlerinin muaccel olup icraya konulabilmesi için kesinleşmkiş olması gerekir. Bu yönden tazminata boşanma ile birlikte hükmedilmişse kural olarak karar kesinleşmeden ihtiyati haciz kararı verilemeyecektir.

İstisnası ; borçlunun belirli yerleşim yerinin bulunmaması veya borçlunun mallarının gizlemesi, kaçırması, kaçmaya hazırlanması , kaçması , hileli işlemlerde bulunması koşullarının varlığına bağlıdır. Bu koşulların varlığı kanıtlanırsa boşanmanın eki durumundaki tazminat hükmü hakkında karar kesinleşmeden de ihtiyati haciz kararı verilebilir.Fakat teminat alınır.

b. Tazminat boşanma davasının eki niteliğinde değilse boşanmadan sonra bağımsız olarak açılmış ise , bu takdirde kararın kesinleşmesi aranmayacağından , karar kesinleşmeden muaccel hale geleceğinden , bu durumda karar kesinleşmese dahi ihtiyati haciz kararı verilebilir.

c. İhtiyati haciz talepleri yerel mahkemeye yapılır. Yargıtaın ihtiyati haciz veya ihtiyati tedbir kararı vermesi söz konusu olmaz . Diye düşünüyorum.

Saygılarımla.