Mesajı Okuyun
Old 29-07-2007, 14:42   #1
arzaplı

Varsayılan olası kast ve içtima

Ortada bir olay var ama 2 şekilde rivayet ediliyor:

1)Adamın biri düğünde havaya ateş açıyor.Silahtan çıkan kurşunlardan biri bir çocuğa isabet ederken diğeri ise bir kadına isabet ediyor.Çoçuk ölürken kadın ise yaralanıyor.

Bence burada gerçek içtima kuralının uygulanması gerekir.Çünkü adam zaten silahtan çıkacak kurşunların neticelerini önceden kabullenmiş.Bundan dolayı tek fiille kanunda yer alan 2 suç tipini ihlal etmiş olsada (oalsı kastla yaralama ve olası kastala öldürme) TCK 44 de yer alan fikri içtima kuralı uygulanmayarak failin 2 suçtan ayrı ayrı cezalandırılması gerekir.

2)Adamın havaya ateş ederken değilde silahını temizlerken silahın ateş alması sonucu kurrşunlardan birinin doğrudan çoçuğa isabet ederken diğerini ise sekme sonucu kadına isabet ettiği söylenmektedir.

Burada da bana göre taksirle adam öldürme ve taksirle yaralama suçları işlenmiştir.Silahtan çıkan kurşunların herbirini ayrı ayrı değilde olay anında yer, zaman ve somut olayın durumuna göre tek kabul ederek olayda failin işldeği 2 ayrı suç için TCK 44de yer alan farklı neviden fikri içtima kuralının uygulanması gerekir.Yani cezası daha ağır olan taksirle öldürme suçundan yarglanması gerekir.

BENİM BU OLAY İÇİN DEĞERLENDİRMELERİM BUNLAR. NE KADAR DOĞRUDUR BİLEMİYORUM.

SİZ NE DİYORSUNUZ ?