Mesajı Okuyun
Old 25-07-2015, 08:38   #1
emsalsiz dava

Varsayılan bosanma davasi bitip dava reddedildikten sonra odenen tedbir nafakasinin alacak davasi ile geri istenmesi

Merhabalar,
Benim red ile sonuçlanmış bir boşanma davam vardı. Temyiz ettirdikleri. Yargıtay karari onadı. Yanı boşanma gerçekleşmedi evli kaldık. Dava surecinde hükmedilen tedbir nafakasini dava sonuçlandıktan sonra eşim ödemeye devam etti. Şimdi bunu sehven gönderdiğini söyleyip sözde yasal faiziyle beraber geri istemekte. Alacak davası acacakmis . haksız zenginleşme oldugu gerekçesiyle. Onun lehine İyi niyetten bahsedilebilir mi ? Gerek ara duruşmalarda gerek son kararda nafakanin kaldirilmasi ile ilgili bir karar yok. Ben de bilmiyordum . araştırma yyükümlülüğü ona düşmez mıydı. Parayı benim hesabima banka aracılığı ile gönderdi. ben de hesabima giren parayi dogal olarak hak sahibi olarak aldim. Simdi benden geri istemesi ustelik bir de faiziyle istemesi beni zarara ugratmak degil midir . bu konuda avukatimla gorustum. Alacak davasi acarsa mahkemenin bunu bagis olarak yorumlayip davanin reddine karar verebilecegini soyledi. Eger kazanirsa 10 aylik nafaka tutari + faiz+ hem krndi hem de karsi tarafin avukat ucreti+ yargilama giderleri bana yuklenecek. Calisan bir bayanim ancak herkesin kendine gore giderleri var. Bu parayi odemeye gucum yok . herseyden ote karsi taraf kotu niyetli.. O yuzden davayi kaybetmek isyemiyorum . bu arada bazi ictihatlara gore kadinin geliri olmasinin erkegin nafaka odeme zorunlulugunu kaldirmayacagini ogrendim. Ve bir de ahlaki bir gorev nedeniyle yerine getirilen odemeler geri alinamaz hukmu varmis esko borclar kanununda. Guncel olanda ise hataen oldugu kanitlanabilirse alinir deniyor.Bayagi arastirdim fakat emsal bir karar bulamadım . sizlerin de fikrini almak önemli benim için. Özellikle konunun hukuki dayanağı nedir? Şimdiden teşekkürler.
İyi çalışmalar..