Mesajı Okuyun
Old 29-06-2003, 22:40   #4
A.Turan

Sayın üyeler,
Bu konuyla ilgili sayılacak bir hususu da belirtmek isterim. Hakim tarafların boşanmalarına karar verip dosyadan elini çekti. Davacı geldi davadan feragat dilekçesi verdi. Hakim ne yapmalı? Boşanma işlerine bakan Yargıtay 2.HD diyorki bu durumda dosya Yargıtaya gönderilir. Feragat nedeniyle davanın reddi gerektiği gerekçesiyle dosya bozulur. Mahkeme yeniden duruşma açıp davanın reddine karar verir. 11 ya da 19 HD nin çok yakın bir zamanda kararını okudum. Sanırım Yargıtay kararlar dergisinde yayınlandı. Feragat dilekçesini alan Hakim 2.HD nin görüşüne göre dosyayı yargıtaya göndermiş bozulmasını beklerken, yargıtay feragat eden kişi hakkından vazgeçmiş olduğuna göre kimseyi de illa hakkını alacaksın diye zoralanamaycağına göre hakim bu dilekçesi üzerine ek karar verip davanın reddine karar vermesi gerekirken yargıtay yollayamaz bu nedenle yerel mahkemece bir karar verilmek üzere temyiz dilekçesinin reddine karar vermiştir.
Sayın Bir dost gördüğünüz gibi daha feragat konusunda bile bir anlaşma sağlanamamıştır. Kaldıki dosyadan elini çeken hakim yeniden dosyayı bir şekilde ele alırsa başına gelecekleri düşünmek bile istemiyorum. Görevi suistimalden tutun disiplin koguşturmalarından çıkın. Adamın hayatını karartırlar kısaca. Çare bulunmalımıya gelince benim şahsi kanaatim bulunmamalı zira bu konu suistimale çok açık bir konudur. Bu konunun en iyi çözüm yolu olarak maalesef hem Adalet bakanlığının hem de yargıtayın çok soğuk baktıkları istinaf mahkemelerinin kurulmasıdır. Bilindiği gibi istinaf mahkemeleri yasa tasarısı meclise sevk edildi ancak ben yakinen biliyorum ki bu kanun tasarısı kadük edilecek.Neden mi? onu da siz bulun:-))