Mesajı Okuyun
Old 11-09-2012, 14:59   #25
Admin

Bir avukatın mesleki ünvanını meslek hayatı dışında da (örneğin özel hayatı) kullanabileceği konusunda bana katılıyorsanız, o zaman kendi açtığı davanın dilekçesinde kullanamayacağını belirtirken buna gerekçe göstermelisiniz diye düşünüyorum.

Sayın Aladağ'ın gösterdiği gerekçeye saygım var ancak ben naçizane o maddeyi o şekilde yorumlamadığımı belirtiyorum. Bence o hükmün kastı, isminin başına "Av." yazamaz değildir, Avukata avukatlık kanununda tanınan özel mesleki yetki ve durumları (mesela cüppe giyme) kişisel anlaşmazlıklarında kullanamazdır. Yorum meselesi elbette, bu benim yorumum.

Öte yandan meselenin hukuki olup olmaması dışında etik veya hoş olup olmadığını tartışıyorsak, bunlar da göreceli kavramlardır. Size göre etik değildir, kullanmazsınız, bana göre etiktir ben kullanırım. Eğer hukuki bir engel yoksa neyin hoş olduğu, neyin olmadığı konusunda elbette herkesin takdiri farklı olacaktır.

Bazı meslekler ve ünvanlar vardır, insanın sadece para kazanma biçimini ifade etmez, kimliği ile bütünleşir ve ondan ayrılamaz. Av. ve Dr. ünvanları bence bu böyle ünvanlardır ve belki de bu nedenle başka hiçbir mesleğin kanununda yokken, Avukatlık kanununda mesleği bıraktıktan sonra dahi size bu ünvanın kullanım hakkı bahşedilir. Böyle bir ünvanı bir kişinin isminden "zorla" ayırmadan önce daha sağlam ve tartışmasız hukuki gerekçelere dayanmak gerektiği inancındayım, aksi takdirde sadece "hoş değildir", "bence etik değildir", "şu madde acaba onu mu kastediyor" vs. ile ben kendi ünvanımdan ayrılmam. Ayrılan meslektaşa da engel olmam tabii.

İstek üzerine anketi açtım.