Mesajı Okuyun
Old 06-06-2007, 19:09   #15
av.muammer

Alıntı:
Yazan Lalande
Arkadaşlar ve meslektaşlar merhaba.

E-takip programını kullanan arkadaşlardan bir konu hakkında görüşlerini almak istiyorum.
Bu programı 1 senedir kullanıyorum. Bilgisayar programcılığıyla biraz ilgilenenler bu programnın java diliyle yazıldığını bilirler. Programın bilgisayarda JavaRuntimeEnvironment ek programının kurulumunu gerektirmesi de bu sebepten.

Fakat aynı sebepten dolayı birçok sorunla karşılaştığımı belirtmek istiyorum.
Eminim benim karşılaştığımı sorunlar bir çok kişinin başına da geliyordur. Örneğin az önce bir takip hazırlamaya çalıştım. Fakat avukat bilgilerini girmem gereken pencere yerine bomboş bir pencere çıkıyor. Yani şu anda takip oluşturamıyorum. Bazen program aniden kapanıveriyor. Ben bu tür sorunların programın java ile yazılmış olduğundan kaynaklandığını düşünüyorum.
Windowsun genel ve standart bir pencere sistemi vardır. Aynı sisteme tabi olan birbirinden farklı programların mesela dosya açma, kaydetme pencereleri birbiriyle aynı görünümdedir. Ama siz java ile program yazarsanız bu hazır windows sistemini kullanmaz da kendi sisteminizi kullanırsınız bu da DAHA FAZLA BELLEK KULLANIMINA SEBEP OLUR.

Farklı fikirde olanlar varsa lütfen beni uyarsın.

Ben şu andaki program gibi mavi arka planı olan bir program değil (Bu bile fazla ve gereksiz bellek harcanması anlamına gelir.), diğer windows programlarına uyan, gerçek fonksiyonlarını sorunsuz yerine getiren bir program olmasını isterdim.

Şimdi sormak istiyorum, sayın adalet bakanlığı veya bu ihaleyle ilgilenen kurum yetkilileri: Niçin her bilgisyarda sorunsuz çalışabilecek, fazla bellek gerektirmeyecek, windows ortamına daha uygun bir programlama diliyle yazılan bir program tercih edilmedi? Bu program hazırlanırken bir avukat danışman olarak katıldı mı?(Çünkü programın bazı yönleri gerçekten çok zor kavranacak biçimde yazılmış.)

Herkese saygılar..

Değerli meslektaşım,
fikirlerine katılmamak mümkün değil.UYAP uygulamaları tamamıyla java tabanlı olarak tasarlanmış.
Adalet Bakanlığı tarafından web sitesi üzerinden verilen UYAP E-TAKİP programı söylediğiniz gibi JavaRuntimeEnvironment ile çalışmaktadır. Uygulamada sorun yaşamanızın nedeni, yani avukat bilgileriin girileceği sayfanın açılmamasının nedeni şu: Mevcut e-takup programı java 1.4 sürümü üzerinde yapılmış ve sadece bu sürüm ile çalışabilmektedir. Ancak halihazırda javanın daha üst sürümleri çıktığı için bilgisayarınız internete bağlı ise kendiliğinden güncellenmekte ve size javanın yeni versiyonunu yüklemek isteyip istemediğinizi sormakta. Şayet siz javanın 1.4 sürümünden daha yeni bir sürümünü bilgisayarınıza kurarsanız e-takip uygulamasının birçok bölümü çalışmayacaktır. E-TAKİP uygulamasını tekrar çalıştırmak istiyorsanız mevcut java programını bilgisayarınızdan tamamen kaldırın ve javanın 1.4 sürümünü bularak bilgisayarınıza kurun. Ve ayrıca bundan sonraki yeni sürüm yükleme uyarılarında da yeni sürümü yüklemeyin. Şimdilik tek çare bu. Ancak Adalet Bakanlığı E-TAKİP uygulamasındaki bu hatayı düzeltecek olursa javanın tüm sürümleri ile e-takip uygulaması çalışabilir.