Mesajı Okuyun
Old 31-05-2007, 17:37   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Çekte hem keşideci hem ciranta olmak

A çekte keşideci. Çeki B namına kesmiş, B de çeki C' ye ciro etmiş. C çeki tekrar A'ya ciro etmiş. A dan da çek ciro ile D ye geçmiş(belirttiğim gibi A çekin keşidecisi). yani A nın keşide ettiği çek iki kişi tarafından ciro edildikten sonra tekrar çekin keşidecisine gelmiş-zaten çeki benim müvekkilim sadece ciro edip keşideci A'ya vermiş- ve çekin keşidecisi bu kez çeki ciro ederek D ye vermiştir. Çekin karşılığı çıkmamış ve çek şu an ihtiyati haciz kararı alınarak (müvekkilim B saat 18.30 itibariyle bana geldiğinden ve dosya henüz icra dairesine dönmediğinden dosyayı inceleme fırsatım olmadı) D tarafından icraya verilmiştir. Müvekkilim sadece kendisinin icraya verilmiş olduğunu söyledi. Belki C de icraya verilmiş olabilir. Müvekkilim ve icraya verilmiş ise C güvendikleri keşideci A tarafından dolandırılmış gibi gözüküyorlar.Yıllardır esnaflık yapan müvekkilim maalesef çekte lehtar olmanın ve bunu ciro etmenin kendisini borçlu yapacağının farkında olmadığını söylüyor. Ortada bir dolandırıcılık olayı var. Bu aşamada A' nın hem keşideci olması ve müvekkilim B ve ondan sonraki C den sonra keşideci A'nın icraya veren D den önce çekin arka yüzünde cirosunun olması takibi iptal ettirmemiz için "D nin yetkili ve meşru hamil olmadığı ve ciro silsilesinde bir bozukluk olduğu gerekçesi ile" veya sizin verebileceğiniz başka bir fikir ve yol ile bu takibi iptal ettirmemiz mümkün olur mu ? Bilgi ve fikirlerini esirgemiyen tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılarımla.