Mesajı Okuyun
Old 17-02-2007, 15:36   #32
av.onur

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın av.onur,

Öncelikle katkınız için teşekkür ederim.

06.12.2006 tarihinden sonra ve 7 günü geçirerek yaptığınız bir itiraz var mı? Varsa lehinize sonuçlandı mı?

Saygılarımla

Suat Bey,

Ben yönetmelikte de 7 gün olduğunu biliyorum Kanunda da.

Ancak bu şu an tüm idari para cezalarına 15 günde itiraz yapılıyor.

Dayanak da şu : ARTIK TRAFİK CEZASI DİYE BİR ŞEY YOK. RENGİ BOYUTU AYNI. FAKAT ARTIK O BİR TRAFİK İDARİ PARA CEZASI KARARI TUTANAĞI. Yani bir idari karar. O sebepledir ki itiraz süresinin 15 gün olduğunu düşünüyorum. Ama buradan kimseye de 7 günü gecirin 15 günde açın diyemem. Bir mahkemeden hata ile verilen bir süreden red kararı çıkarsa kararlar kesindir biliyorsunuz. Ancak benim fikrim bu yönde ve çoğu mahkemede de bu yönde olduğunu biliyorum. Ancak tekrarlıyorum. Bu kararlar kesin kararlardır, dolayısıyla heryerdeki Mahkemelerde de aynı sonucu alamayabilrsiniz. Sayın Meslektaşlarım ne demek istediğimi anlamışlardır diye tahmin ediyorum. Zira Mahkemelerdeki iş yükü de çok fazla.

Tabii ki lehimize sonuçlanan hiçbir itiraz yok şu an. Ancak sulh cezalardaki aşırı yığılmadan dolayı inceleme günü olarak en erken 2-3 ay veriyorlar.

Şu anda sonuç alabilen yokyeni açanlardan.

Ayrıca bu savı destekleyen 2 mantık daha var:

1 - Eğer kanunlarda süre açısından net olmayan bir durum, bir karışıklık haki varsa uzun olan süre dikkate alınmalıdır.

2 - Biz hukukçu olsak bile olayı sıradan insan gözüyle incelersek: Bana gelen tutanakta 15 gün içinde Mahkemeye başvurabilirsin yazıyorsa benim 15. günde başvurumu yapmam hakkıma halel getirememeli. Adalet mantığına uymaz. Ve tutanakların ve/veya tebliğ zarflarının hepsinin üzerinde 15 gün yazıyor ve tebliğ zarflarının hepsi yeni. Daha doğrusu Mahkemelerde olduğu gibi bilgisayardan yazılarak çıkıyor zarflar.

Aslında 3. sü de var: O da ben havaleleri alırken bu süphemi bir kaç kez giderdim zira Mahkeme hakimleri de (en azından benim konuştuklarım) süreyi 15 gün olarak uyguluyorlar.

Şimdi, Hukukçu olarak tartışmamız gereken diğer 2 husus: Mahkemelerin tamamına yakını başvuruda ceza tutanağının aslını dosyaya istiyor.

Fakat tahsildarlar koçan olmadan odeme kabul etmiyorlar. Binlerce dosyanın arasında kaybolan tutanaklar ne olacak? Bazı Mahkemelerin yaptığı gibi tutanağın aslını gorerek fotokopisini dosyaya koyamazlar mı?

Bir diğer husus süresinde başvuru 15 günlük 3/4 indirimli ödeme süresini durdurmuyor. Ancak ödeme süresini durduruyor. itirazınız kabul edilmezse indirimli ödeyemiyorsunuz cezayı tamamını ödemek durumundasınız.

Bu adaletsiz bir durum yaratmıyor mu? Madem ödeme süresini kesiyor Mahkemeye başvuru indirim hakkımız da devam etmez mi?

Saygılarımla.