Mesajı Okuyun
Old 26-10-2006, 16:27   #3
Hasan Bahadır Büyükavcı

Olayda A köpeği üzerindeki denetim yükümlülüğünü tam olarak yerine getirmediği için TCK MD 177 E GÖRE:Gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.(S) ise köpeğe çarpmamak için manevra yapıyor fakat başka birisine çarpıyor.Bence burada (s) olayın nitelikleri göz önünde bulundurulduğunda köpeğe çarpmamak için başka bir yol olmaması ve zorunlu olarak kaldırma çıkması gerekiyor diyebilirsek zorunluluk halinden yararlanır.Madde 25/2:Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez. Ancak burada (s) zorunluluk halinde sınırı aşmıştırtır.Madde 27/1:Ceza sorumluluğunu kaldıran nedenlerde sınırın kast olmaksızın aşılması halinde, fiil taksirle işlendiğinde de cezalandırılıyorsa, taksirli suç için kanunda yazılı cezanın altıda birinden üçte birine kadarı indirilerek hükmolunur.
Ayrıca A ve S yaralı olan Y ye yardım etmemekle olayın niteliği ve sonucuna göre:
Madde 98:
(1) Yaşı, hastalığı veya yaralanması dolayısıyla ya da başka herhangi bir nedenle kendini idare edemeyecek durumda olan kimseye hal ve koşulların elverdiği ölçüde yardım etmeyen ya da durumu derhal ilgili makamlara bildirmeyen kişi, bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.
(2) Yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi dolayısıyla kişinin ölmesi durumunda, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
sorumlu olurlar...