Mesajı Okuyun
Old 10-09-2008, 22:15   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan avukat2007
MERHABALAR,
Bilindiği üzere, Limited Şirkette pay sahibi payını devrettiği halde, devir tarihinden önceki döneme ilişkin vergi borçlarından, hisse payı oranında şahsi malvarlığı ile de sorumludur.
Benim bilmek istediğim,vergi dairesine ortaklığı dönemine ilişkin vergi borcundan payına düşen miktarı ödeyen eski ortak, bunu şirketin şimdiki ortaklarından yada şirketin kendisinden rücu edebilir mi.
Bana pek mümkün görünmedi, ancak Amme Alacaklarının Tahsiline İlişkin Kanunda sıralı müteselsil sorumluluk söz konusu. Yani Vergi Dairesi mevcut vergi borcunun tahsili için önce şirketin kendisine, şirket aciz halinde ise, kanuni temsilcisinin ( ki bu da anladığım kadarı ile şirket müdürü oluyor) şahsi malvarlığına, şirket müdürü de aciz halinde ise, şirketin ortaklarının ve/veya eski ortaklarının şahsi malvarlığına gidebiliyor.
Ancak uygulamada çoğu zaman devlet kimde bulursa tahsilatı ondan yapıyor.
Acaba bu durumda, kendisinden vergi tahsilatı yapılan eski ortak, kanunda belirtilen sıranın takip edilmemesi sebebiyle şirketten yada kanuni temsilciden alınamayan bedeli, daha sonra dava ile talep edebilir mi.
İkinci olarak ise, doktrinde konuyla ilgili, her ortak koymayı taahhüt ettiği sermaye payı oranında değil sermaye payı oranında sorumludur şeklinde bir açıklama okudum. teknik anlamda bunun ne demek olduğu hususunda da bilgi almak istiyorum.
Görüşlerinizi ve bilgilerinizi bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

6183 sayılı yasanın kamu alacaklarının tahsili hakkındaki 35. maddesinde bir değişiklik yapıldı.

Şirket hissedarları, şirketin kamu borçları bakımından eskiden şirketteki hissesinin şirket sermayesine oranlanması ile çıkan tutar kadar sorumluydu. Yani farz edelim şirket sermayesi 10.000 YTL ve hissedarın hisse nisbeti %10 ise, bu hissedar kamu borcunun tutarı ne olura olsun sermayenin %10'u kadar tutardan yani 1.000 YTL den sorumlu oluyordu. Bu durumun istismara neden olduğu düşünüldü ve hüküm değiştirildi.

Şimdi hisseyi, kamu alacağının toplam tutarına oranlayıp çıkan tutarın tahsilatı cihetine gidiliyor. Yani aynı örnekte varsayalım kamu alacağı 100.000 YTL ise, %10 hisse sahibi olan hissedar kamu borcundan dolayı 10.000*10/100=10.000 YTL den mesul oluyor.

Rücu olayına gelince, bildiğiniz gibi kanuni halefiyet geçerlidir. Alacaklının haklarına halef olunmaktadır. Şirketten tahsilatın yapılamadığı/yapılamayacağı ispatlanabiliyorsa doğrudan hissedarlara da gidebilirsiniz düşüncesindeyim.