Mesajı Okuyun
Old 23-06-2011, 09:09   #3
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan hurrem sultan
20.06.2011 tarihinde ihtiyati tedbir talepli bir boşanma davası açtım fakat hakim tedbir talebimi reddetmiş.Şimdi ben bayanın avukatıyım.Zamanında eşiyle birlikte mal edinmişler ama malların hepsi eşinin üstüne olmuş kadının üstüne hiçbirşey yok.Kadın maaşlı olarak bir yerde çalışmamış sadece tarlada eşine yardım etmiş.Mallarda 2002 yılından önce edinilmiş,sadece bir adet tarla geçen sene alınmış.Şimdi ben müvekkilim için ayrıca katkı payıyla ilgili dava açmayı düşünüyorum yada daha farklı ne yapabilirim.Müvekkilimin eşi boşanma davasının açıldığını öğrendiği zaman eminim ki mallarını kaçırmaya çalışıcak.Yardımcı olursanız sevinirim.....

Burada farklı bir malrejimi belirlenmemiş ise, yasal mal rejimi 2002 öncesi mal ayrılığı; 2002 sonrası edinilmiş mal rejimi olarak kabul ediliyor.

Mal ayrılığı rejiminde, asıl olan herkes maliki olan malın sahibidir. Ancak bu kural, eşlerin katkılarının ispatı ile aşılabilmektedir. Kadın ev işlerine yapmak suretiyle, katkı sağladığının kabulü mümkün değildir. Ancak kişisel mallar (ziynetleri, miras malları vs) ile çalışmasından kaynaklanan kazanımları, söz konusu mallar üzerinden katkı payı talebinde bulunmasına imkan tanıyacaktır.

Edinilmiş mallara katılma rejiminde kural eşler mallara eşit oranda sahiplerdir. Kuralın istisnası, kişisel mallar ile yapılan katkılar ile alınan mallarda olmaktadır. Örneğin mirastan düşen payın tamamı karşılığında bir ev alınmış ise, bu mal kişisel mal ile elde edilmiş olduğundan, katılma payı söz konusu olamayacaktır.

Her iki durumda da kural anlayış farklı olsa da, aksini ispat külfeti herzaman söz konusu olabilcektir.

Önerim şu; Şartları var ise müşterek konuta, aile konutu şerhi koydurabilirsiniz. Ayrı bir dava açarak tedbir talepli tasfiyede bulunabilirsiniz. ancak tasfiye, boşanma kararının kesinleşmesi anına kadar bekletici mesele yapılacaktır. (sayın Evran Kırmızı'nın belirttiği gibi) Tedbir talepleriniz olumsuz olur ise, mal kaçırma sebebiyle, denkleştirme işleminde bulunabilirsiniz. Yani katkı payınızı, edinilmiş mal olan tarladan alacağınız pay üzerinde denkleştirebilirsiniz.