Mesajı Okuyun
Old 07-10-2011, 13:44   #25
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Av. Hulusi METİN;

Eleştiri ve önerileriniz için teşekkür ederim.

1-2. İdare mahkemesi kaleminde harç iadesi alan meslektaşım var ise bilgilerini bu ortamda paylaşmasını rica ederim.

3. Avukat x söz konusu yönetmeliğin harç iadesine ilişkin düzenlemesinden haberdar değildi.

4. Daha önce kendisinden gerekçeli kararın aslı talep edilmediği için kararın aslını bulundurmayı düşünemedi.

5. Gerekçeli kararın hangi yasal düzenlemeye istinaden talep edildiğini sordu. Makul bir yanıt alamadığı için (alması da düşünülemezdi)iyice sinirlendi. Bu şekilde haklı iken haksız konuma düşmemek adına geçmiş olumsuz tecrübelerinden de yararlanarak bulunduğu ortamda daha fazla kalmak istemedi. İlk mesajda bu hususa değinilmemiş olması bir eksikliktir.

6. Yazılı olarak İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'na başvurdu. Başvurusunda gerekçeli karar aslı ve dilekçenin dayanağını sordu. Bu konunun takipçisi olunacağı belirtildi. Avukat x konu hakkında kurumdan yanıt bekliyor. Ve... Suat Bey, muhterem babasıyla ilgileniyor olduğundan rahatsız edilmek istenmedi.

Size ve Sayın Hulusi Metin'e teşekkür ve saygılarımla. Babamın durumu iyi. Aksilik olmazsa pazar günü yoğun bakımdan çıkaracağız.

Bu forumu okumayı unutmuştum.

Sevgili Engin, benim değil ama başka bir meslektaşın başından geçeni anlatayım. Geçen gün vergi dairesinde bir işim vardı. Benden önceki bey çaresizlik içinde "Kardeşim asliye hukuk mahkemesinin vergi numarası mı olurmuş" diyordu. Bankodaki görevli "ama ben çıkışı nereye yapacağım" diyordu. Her ikisi de aynı lafları birkaç kere daha söyledi. Sonra görevli "En iyisi sizle şef ilgilensin" dedi. Şef de
gelir gelmez "mahkemenin vergi numarası nedir" demez mi? O zamana kadar meslektaşım olduğunu bilmediğim adam yine "yahu şirket mi bu, mahkemenin vergi numarası mı olur" dedi. O arada evraka göz atmıştım. "Harç iadesi bu" dedim. Şef de "Ha, öyle söylesenize "dedi.

Yani Sevgili Engin, Hulusi Üstadım haklı, beni aramalıydın. Çünkü ben söyleyince "cümle farklı anlam kazanıyor".