Mesajı Okuyun
Old 07-10-2011, 13:36   #24
Av. Engin EKİCİ

Avukat x'in Bilgi Edinme Yasası kapsamında yazmış olduğu
Alıntı:
Dün itibariyle, davacı vekili olduğum bir dosyada İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nce tarafıma verilen "harç iadesine ilişkin" imzalı ve mühürlü evrakla dairenize başvurdum. Ancak tarafımdan, gerekçeli kararın aslı ile birlikte matbu bir dilekçe doldurmam talep edildi. Zaten mahkeme tarafından harcın iadesi yönünde karar verildiğini gösteren belgeyi ibraz etmiş olmama rağmen söz konusu talebi bir avukat olarak bürokratik bir engel olarak algıladım. Harcın iadesi prosedüründe gerekçeli kararın aslının ve dilekçenin talep edilmiş olmasının hukuki dayanağını lütfen bildiriniz.
şeklindeki dilekçeye verilen yanıtı paylaşıyorum:

Alıntı:

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
İnsan Kaynakları Grup Müdürlüğü
Bilgi Edinme Müdürlüğü

Sayı: B.07.1.GİB.4.34.60.04/3764 07/10/2011
Konu: Harç iadesi hakkında.

Sayın Av. x

İlgi: 29/09/2011 tarihli Bilgi Edinme Başvurusu Formunuz.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 11. maddesinde; “Kurum ve kuruluşlar, başvuru üzerine istenen bilgi veya belgeye erişimi on beş iş günü içinde sağlarlar. Ancak istenen bilgi veya belgenin, başvurulan kurum ve kuruluş içindeki başka bir birimden sağlanması; başvuru ile ilgili olarak bir başka kurum ve kuruluşun görüşünün alınmasının gerekmesi veya başvuru içeriğinin birden fazla kurum ve kuruluşu ilgilendirmesi durumlarında bilgi veya belgeye erişim otuz iş günü içinde sağlanır.” denilmektedir.

Başkanlığımıza göndermiş olduğunuz ilgide kayıtlı Bilgi Edinme Başvurusu Formunuz konu hakkında bilgi alınmak üzere 07/10/2011 tarih ve 3763 sayılı yazımız ile Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü-Diğer Vergiler Müdürlüğü’ne gönderilmiş olup, alınan cevabi yazıya istinaden ayrıca tarafınıza bilgi verilecektir.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Feride YAHŞİ Müdür V.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü
Diğer Vergiler Müdürlüğü
Adres: Topkapı Plaza Maliye Ek Hizmet Binası Yılanlı Ayazma Yolu No:15 Topkapı/İST.
Tel : 0 212 482 80 64
Faks: 0 212 482 08 80
Özetle: Yasal bir dayanağı yok ama yine de kenara köşeye bir bakalım, belki bişeyler buluruz