Mesajı Okuyun
Old 13-06-2010, 14:51   #43
Nur Deniz

Diyelim ki çok şiddetli karın ağrım var doktora gittim. Doktor idrar ve kan tahlili yaptı, kan tahlili sonucunda lökositlerim bas bas enfeksiyon olduğunu söylediler. İdrar tetkiki yapıldı, sonuçta bir belirtiye rastlanmadı. Bu sırada karın ağrım durdu.

Bir hafta sonra sabah yine doktora gittim.Önceki yazılan ilaç reçete edilerek eve gönderildim.
İşe giderken birden bayıldım. Hastaneye kaldırıldım. Hastanede arrest (solunum ve kalp atımının durması, ölüm) oldum. Geri döndürüldüm, solunum ve kalp atımı yeniden sağlandı. Helikopter ambulansla sevk edildim ama sevk edilen tıp fakültesinde yaşamımı yitirdim.

Tüm doktorlar ilk bakan, ikinci bakan, sevk edilen hastane benim appendisite maruz kaldığımı, daha sonra yaygın karın zarı enfeksiyonu geçirdiğimi, peritonit olduğumu ve bu peritonit nedeni ile sepsis(enfeksiyonun kana ve tüm bedene yayılması)den öldüğümü öğrendi.

Ölümüm üzerine savcı soruşturma başlattı ve otopsi yapıldı...

Nedeni ne olabilir? Ölüm nedenini öğrenmek mi?

Tıbbi tüm kayıtlarım hem bilgisayar ortamında hem de dosyamda mevcut. Geçen zaman yine hastane kayıtlarında mevcut. Kan tahlillerim, idrar tahlillerim sonuçları da var. İlaç zehirlenmesi diye düşünürsek ki şüpheli ölüm olduğuna dair hiçbir belirti yok, kan tahlilleri yapıldı.

Soruşturmayı yürütmek üzere delil toplama maksadı ile bu otopsinin yapılmadığını kim bana söyleyebilir? Üstelik yaşarken teşhis konulamayan bir durumda öldükten sonra neden öldüğü teşhisini koymak çok saçma değil mi? Adli Tıp ceset üzerinde bundan başka ne bulabilir ki?

Toprak analizi olmasın diye zaman kaybına uğramamak adına biz bu cesedin bir de akciğerine, karaciğerine, beynine, genital organlarına bakalım da, belki görevini ihmal eden doktorun bu işten sıyrılmasına yardımcı oluruz mu diye düşünelim.

Yoksa, zaten ilk muayeneye geldiğimde ayırıcı tanılardan biri olan röntgeni çektirmediği için, batın ulturasonu çektirmediği için, kontrole çağırmadığı, gözlem altında tutmadığı için (ki hepsinin delili var) mi soruşturmayı bu kapsamda mı yürütelim?

Ben olsam eğer ölen kişinin otopsi yapılmaması konusunda hukuki bir belgesi varsa kamu yararı filan gözetmez bu isteğine saygı duyardım.

Saygılarımla.

Bu bir senaryo değildir, hayalgücü de değildir.