Mesajı Okuyun
Old 17-06-2009, 21:11   #8
Av.Nevra Öksüz

Sayın qendal21,

4857 sayılı İş Kanununun 2. maddesine göre: “... İşveren tarafından mal veya hizmet üretmek amacıyla maddi olan ve olmayan unsurlar ile işçinin birlikte örgütlendiği birime işyeri denir. İşverenin işyerinde ürettiği mal veya hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen yerler (işyerine bağlı yerler) ile dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden ve mesleki eğitim ve avlu gibi diğer eklentiler ve araçlar da işyerinden sayılır. İşyeri, işyerine bağlı yerler, eklentiler ve araçlar ile oluşturulan iş organizasyonu kapsamında bir bütündür…”

4857 Sayılı Kanunun anılan maddesi hükmüne göre şirketin göletten işinde kullandığı kumu alması ile bu yerin işyerine dahil edildiği kanaatindeyim. Dolayısıyla Şirketin sorumluluğunun işin ifasında 3.kişilere verilen zarardan dolayı mesul olması kapsamında değerlendirilmesinin sağlanabileceğini düşünüyorum. Tabii dava ikamesi halinde kusur değerlendirmesi yapılırken Şirketin İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Mevzuatına göre gerekli önlemleri alıp almadığı değerlendirilecek (bu kısımla ilgili mevzuata ek olarak oradaki gölete zaman zaman çocukların girdikleri ve burada eğlendikleri ve bunun Şirket tarafından bilindiği gibi bir husus var ise bunu da değerlendirmenizi öneririm); vefat eden çocuklar için ise kendi iradeleriyle suya girdikleri hususu göz önünde bulundurulacaktır.

4721 Sayılı Kanunun 708-715 ve ilgili maddeleri uyarınca buradaki gölet (anlatımınıza binaen) Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Bu konunun da değerlendirilebileceği kanaatindeyim.

Saygılarımla…