Mesajı Okuyun
Old 30-06-2006, 16:08   #9
avfehmi

Ban ilk değerlendirmeyi şu alanlarda yapmayı önermekteyim.

1- Artık Türkiye'de Fikri ve sınai haklarda hızlı bir gelişim göstermektedir.İnternet teknolojisinin gelişimi de markaların alan adı olarak kullanımını ortaya koymaktadır.Aşağıda belirtilen Yargıtay 4. Ceza Dairesi kararını da dikkate alarak

T.C. Yargıtay Dördüncü Ceza Dairesi
Esas No: 2004/8763 Karar No: 2005/21445 Tarihi: 05.12.2005

• Elektronik Posta İletisiyle Sövme Suçu
• Elektronik Posta İletisinin Gönderildiği Bilgisayarın Tespiti
• İnternet Kafeden Gönderilen İleti

ÖZET:
Sanığın elektronik posta iletisiyle mağdura sövmekten ibaret eyleminde, iletiyi internet servis sağlayıcısından gönderen bilgisayarın (İ.P) numarasının sorularak bilgisayarın kime ait olduğunun saptanması gerekir.

İnternet kafe gibi umuma açık yerlerde bulunan bir bilgisayardan ileti gönderilmiş ise sanığın beraatine, sanığın evi ya da işyerinde bulunan kişisel bilgisayarından gönderilmiş ise mahkumiyetine, olayla ilgisi bulunmayan bir üçüncü kişinin kişisel bilgisayarından gönderilmiş ise, bu şahsın tanık olarak dinlenmesi ve sonucuna göre karar verilmesi gerekir.
(765 s. TCK m. 480) (5237 s. TCK m. 125/1-2)

TAM METİN :
Yerel Mahkemece verilen hüküm temyiz edilmekle, başvurunun nitelik, ceza türü, süresi ve suç tarihine göre dosya görüşüldü:

Temyiz isteğinin reddi nedenleri bulunmadığından işin esasına geçildi.

Vicdani kanının oluştuğu duruşma sürecini yansıtan tutanaklar, belgeler ve gerekçe içeriğine göre yapılan incelemede başkaca nedenler yerinde görülmemiştir.

Ancak; sanığın kendisine zayıf not veren öğretim görevlisi, mağdur ile birkaç kişiye gönderdiği "e-posta" iletisiyle mağdura sövmekten ibaret eyleminde;

Sözü edilen iletiyi internet servis sağlayıcısından gönderen bilgisayarın (İ.P) numarasının sorulması, bu yolla bilgisayarın kime ait olduğunun saptanması sonucuna göre;

1- İnternet kafe gibi umuma açık yerlerde bulunan bir bilgisayardan ileti gönderilmiş ise sanığın beraatine,

2- Sanığın evi ya da işyerinde bulunan kişisel bilgisayarından gönderilmiş ise mahkumiyetine,

3- Olayla ilgisi bulunmayan bir üçüncü kişinin kişisel bilgisayarından gönderilmiş ise, bu şahsın tanık olarak dinlenmesi ve sonucuna göre karar verilmesi gerekirken,

Eksik soruşturma sonucu yazılı biçimde hüküm kurulması,

SONUÇ: Yasaya aykırı ve O yer C. savcısının temyiz nedenleri ile tebliğnamedeki düşünce yerinde görüldüğünden HÜKMÜN BOZULMASINA, yargılamanın bozma öncesi aşamadan başlayarak sürdürülüp sonuçlandırılmak üzere dosyanın esas/hüküm mahkemesine gönderilmesine, 5.12.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Kaynak: yargıMatik RD

Türkiye içinden/dışından alınan alan adını şahıs/şirketin kendisi almadı ise cezai ve hukuki sonuç doğurur mu ?(sanık savunma olarak "internette benim kaydım var,adres,telefon ve gösterilen ürünler bana ait.Ama, bu kaydı ben oluşturmadım ve oluşturulduğunu da bilmiyorum" diyebilir.)

2-İnternet üzerine hukukumuzun gelişmediği ortadadır.Bir çok haber sitesi bulunmaktadır.Acaba kıyasen Basın Kanunu bu siteler için uygulanabilir mi?