Mesajı Okuyun
Old 10-05-2010, 10:53   #9
mantis

Alıntı:
Yazan HAMUŞ
Kocasının verdiği izin ile verilen boşanma kararı sonucu kocasının soyadını alan müvekkilim, daha sonra işbu soyadını kullanmaktan vazgeçmiş ve tarafımıza başvurmuştu. Önce Şişli'de asliye hukukta açtım davayı. Asliye Hukuk, ortada Aile hukuk mahkemesinin boşanma kararına bağlı bir durum olduğu ve davanın aile mahkemesinde açılması gerekçesiyle davamı reddetti. Bizde kararı temyiz etmedik ve karar kesinleşti. Daha sonra Aile mahkemesinde açtık davayı. Aile mahkemesi de asliye hukukta açmak gerekir gerekçesiyle reddetmişti ve kararı veren Şişli'de ki aile hakimi "asliye hukuk kararını temyiz etmeliydin, görev onlarındı" dedi. Daha sonra müvekkil vazgeçti ve nerde açmamız gerektiğini öğrenemedik. Ancak Ankara 3. Aile Mahkemesi bu alanda bir ilk oluşturarak karar vermiş.. Ancak karar elimde yok ne yazıkki.. Çünkü bende gazetede okumuştum. İlgili haber linki aşağıda.. Kolay Gelsin..

http://www.milliyet.com.tr/yardimci-...86/default.htm

Linkini verdiğiniz kararla ilgili haberden anladığım kadarıyla o olayda kadın halen evli. Bu durumda görev noktasında soru işaretim sürmekle birlikte asliye hukuk mahkemesinin görevli olacağı kanaatim gittikçe ağır basıyor.