Mesajı Okuyun
Old 10-10-2009, 15:29   #2
Academic

Sayın Konuk,

Konunun hukuki boyutları oldukça ağır, bu konuda benim bir şey söylemem doğru olmaz. Öğretmenin burada küçüğün güvenini kötüye kullanarak küçüğe karşı cinsel istismar ve tecavüz,(üstelik öğrencisine karşı olması suçun cezasını ağırlaştırır) şantaj, çocuk düşürmeye zorlama, intihara zorlama gibi pek çok suç işlediğinden bahsediyoruz ki bunlar ciddi suçlar. Hukukçu arkadaşlarımız daha doğru yönlendirme yapacaklardır. Mesleği gereği nasıl zarar görür sorunuza şu söylenebilir belki: Bunlara karşı aynı zamanda disiplin soruşturması da açılır ve meslekten men edilmeye kadar gidebilir ancak şöyle bir nokta var. Disiplin suçlarında zaman aşımı bildiğim kadarıyla iki yııldır,süresinde verilmeyen disiplin cezası zaman aşımına uğrar. Bu tür öğretmenlerin Milli Eğitim camiasında yer almaması için lütfen şikayetinizi öğretmenin görev yaptığı ilin Milli Eğitim Müdürlüğüne de yapınız. Olayın üzerinden çok zaman geçti diye düşünmeyiniz. Diğer konularda ise hukuken size görüş bildirmek gerekiyor ki beni aşar.

Psikolojik boyutta ise, bu kadar uzun süre beklemek yerine hemen harekete geçmek ve öğretmen- öğrenci ilişkisi dışına çıkan bu ilişkinin sonlandırılması gerekiyordu. Karşınızdaki insan yetişkin olmasının ve meslek etiği ilkelerinin bilincinde olmuş olsa idi tüm bunlar yaşanmayacaktı kuşkusuz. Şu noktada hukukçu arkadaşlarımızın size verecekleri önerilere harfiyen uyup gerekenleri yapmanızı önermekten başka söylenecek bir şey yok. Buna ek olarak bu süreçte psikolojik destek almanızın yararlı olacağını da hatırlatmak isterim.

Kolaylıklar diliyorum..