Mesajı Okuyun
Old 11-08-2009, 14:07   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Sinemçelik
Fakat bir kere; konut kredisi sözleşmesi imzalandıkta; bu kredi ancak kapatılarak aradaki sözleşme sona erdirilebilir. Konut kredisi sözleşmesine Müşterinin imzası ile bu kerdi kullandırılmış sayılır.

Alıntı:
Yazan sinemçelik
Tekrar merhaba;
Sayın Dikici;
elbette Borçlar Kanunu genel hükümleri gereği sözleşmeden dönme mümkündür. Benim "cayma" hakkının yer almadığını söylediğim durum; Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun içerisinde yer alan 10/B maddesindeki konut kredileridir.
Fakat belirttiğim gibi, Tüketici Kanunu yasa tasarısında konut kredilerinde "cayma" hakkını getirmişlerdir.

akdedilen kredi sözleşmesi üzerine, açılan krediye konu paranın müşterinin fiili tasarrufuna geçmesi ile kredi kullandırılmış olur.* Cengiz Kostakoğlu/ Banka Kredi Sözleşmeleri ve Kredi Kartlarından Doğan Uyuşmazlıklar/2006 s. 273

Konut Kredisi Sözleşmesi imzalandığı vakit; kullandırılan kredi Banka tarafından müşterinin hesabına geçmektedir.
Konut kredilerindeki özellikli durum; kullandırılan kredinin vergisel avantajları olduğu için satıcıya ödenmesidir. Aynı durum başka bir tüketici kredisinde yaşanıp; kredi müşteri hesabına geçip direk müşterinin kullanımına açılsa idi; kredi kullandırılmış sayılacağı için;yasal zorunluluklar gereği müşteriye ödeme yapılamamasına rağmen kredinin ilk olarak müşteri hesabına geçmesi sebebiyle yine kullandırılmış sayılacaktır.

Sayın Dikici'nin haklı sebep/haksız sebep ayırımına katılıyorum. Fakat ister müşteri haklı sebeple kredisinden dönsün, ister sebepsiz caysın; Banka her halukarda ekspertiz ve dosya ücretine hak kazanacaktır.

Saygılarımla

Sayın Sinemçelik,

İlk mesajınızda
Alıntı:
"konut kredisi sözleşmesi imzalandıkta; bu kredi ancak kapatılarak aradaki sözleşme sona erdirilebilir. Konut kredisi sözleşmesine Müşterinin imzası ile bu kerdi kullandırılmış sayılır"
dediğiniz için, ben de "Kredi sözleşmesi imzalanmakla, kredi kullanılmış sayılamaz. Bu durumda müşterinin akit uyarınca parayı (kredi tutarını) talep hakkı doğar" dedim. Bkz.:
Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bu arada Sözleşmeyi imzalamakla "krediyi kullanmış" sayılmazsınız! Sadece krediyi kullanmaya hak kazanırsınız!

Zaten ikinci mesajınızda eklediğiniz Cengiz Kostaoğlu alıntısında da aynen:
Alıntı:
"Akdedilen kredi sözleşmesi üzerine, açılan krediye konu paranın müşterinin fiili tasarrufuna geçmesi ile kredi kullandırılmış olur.* Cengiz Kostakoğlu/ Banka Kredi Sözleşmeleri ve Kredi Kartlarından Doğan Uyuşmazlıklar/2006 s. 273"
şeklindeki cümlelerle "paranın, müşterinin fiili tasarrufuna geçmesi" şart koşulmuş ve benim söylediğimden farklı bir şey söylenmemiştir.

Diğer yandan;

Alıntı:
Yazan Sinemçelik
Fakat ister müşteri haklı sebeple kredisinden dönsün, ister sebepsiz caysın; Banka her halukarda ekspertiz ve dosya ücretine hak kazanacaktır.

Şeklindeki cümlenize katılamıyorum. Sözleşmeden haklı nedenle dönülmüşse, diğer taraf masraflarını isteyemez. Sadece verdiği bir şey varsa onu isteyebilir. (Bk.108) Hatta, kredi müşterisi haklı nedenle dönerse, borçlu kusursuzluğunu ispatlamadıkça müşterinin varsa zararlarını bile ödemek zorundadır. (BK.108/II)

İyi çalışmalar,