Mesajı Okuyun
Old 22-05-2012, 11:34   #32
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan Av. Peitho Minerva
Ben size bu konuda katılıyorum. Fakat artık hukuk büroları farklı oluşumlarda yabancı dil bilenler USA ve Eng barolarına kayıtlı olanlar vs.

Umarım bizerde güçlerimizi birleştirebileceğimiz doğru üstatlarla ve meslektaşlarımızla karşılaşırız. Zira ortaklık zor zanaat....

O büyük bürolardaki Ceza, ticaret, iş vesaire departmanları altında çalışan kişiler de avukat.

Yeri geldi mi 1 milyonluk makbuz kesen (bu abartı değil, var böyle bir yer) bir büröda ilgili departman altında işi yapanlar en fazla 4-5 kişilik kemik avukat kadrosudur. Eninde sonunda bu arkadaşlar kendi yollarını çizecekler. Büyük bürolar da bu noktada sıkıntı yaşayacak. Devamlılık sağlayamayacak. Çünkü paylaşma mantıkları sakat. O yüzden sonumuz muayeneler ile aynı olmayacak.

Büyük bürolar iyi avukat ihtiyacı duyar, iyi avukatlar da bir gün kendileri için çalışmak ister. Buna güveniyorum.

Pekala bu gün başlayanlar ileride işleri büyütürse aynı sorun ile karşılaşır mı? Benim gibi çalışan değer veren ender büyük bürolardan birinde uzun süre çalışmışsanız buna da bir çözümünüz olur. Çalışma arkadaşınız beklentinizi karşılıyorsa partnership yaparsınız (kardan pay verirsiniz) Bu bana fazlası ile teklif edilmiş olmasına rağmen kendi yoluma gitmeyi daha 2 gün önce seçtim.

Eskiye göre çok gerilerden başlayacağım. Belki sıkıntısı da olacak. Ama denemedim demeyeceğim.

Güvenebilebilecek, yola çıkıldığında sırt sırta verilebilecek birini bulur bulmaz büro açma taraftarıyım. Büyük bürolarda iyi kazanılsa da, işe ilk başlandığında sıkıntı çekilse de işin doğrusu budur.

Ancak gerekli yeterliliğe sahip olmak için kurumsal yapıya sahip bürolarda bir süre çalışmak faydalıdır. Bu konuda sayın Mehmet Saim Dikici'ye katılıyorum. Eğer gerekli yeterliliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız kararınızı vermeniz daha kolay olacaktır.

Selamlar.