Mesajı Okuyun
Old 18-11-2006, 11:04   #21
NİLGÜN SEYMEN

Kitap İŞte StatÜko...

Hedef Grupların Üzerindeki Beklenen Etki
(a) Hedef Grupların Durumu
Bu proje güneydoğu Anadolu bölgesindeki nüfusun cinsel sağlık ve üreme sağlığı durumunun iyileştirilmesi amacıyla bilgi-eğitim-iletişim aktiviteleri kullanılarak belirlenmiş hedef gruba ulaşmayı amaçlamaktadır. Proje hedef grubu Diyarbakır ili Bismil İlçesinde Mikro kredi projesi kapsamında yer alan 400 kadın, İlçe Halk Eğitim merkezlerindeki değişik kurslara devam eden toplam 620 kursiyer ve ortaöğretimde okuyan 1165 öğrenci ile MYO’da okuyan 86 öğrenciden oluşmaktadır. (Toplam 2271 kişi) Hedef grubun Güvenli Annelik, Aile Planlaması ve İlgili Hizmetler, cinsel sağlık ve üreme sağlığı konularında bilgilendirilmesi, davranış değişikliğinin sağlanması ve sağlık hizmetlerine erişimin arttırılmasını hedeflemektedir. Yapılacak bilgi-eğitim-iletişim aktiviteleri sonucunda Diyarbakır genelinde %40 olan doğum öncesi bakım alma oranının %50’ye çıkması ve buna bağlı olarak sağlık kuruluşunda yapılan doğum oranının artması anne ve bebek ölüm oranlarının ise düşmesi beklenmektedir.

Diyarbakır’da nüfusun %80.2’si doğum kontrol yöntemlerini bildiklerini ifade ederken, ancak %62.5’u bunları uygulayabildiğini bildirmektedir. Proje sonunda aile planlaması konusunda farkındalık sağlanarak bu oranın % 70’e çıkması buna bağlı olarak da doğum ve doğurganlık hızlarının düşmesi beklenmektedir.

Diyarbakır’da İlk evliliklerin %60.6’sı 19 yaş ve altındadır. Verilecek eğitimler sonucu davranış değişikliklerinin sağlanması ve bu oranın %60’ın altına düşmesi buna bağlı olarak da %64 olan 18 yaş ve altı ilk doğum oranının %60’ın altına düşmesi beklenmektedir.

(b) Hedef Gruplar ya da Partnerlerin Teknik ve Yönetim Kapasiteleri

Beklenen proje sonuçları yerel ortak kurumların genç CSÜS hizmetleri kapsamındaki yönetsel kapasitelerini ve performanslarını pozitif olarak etkileyecektir. Öğrenen ve entegre edilmiş örgüt yaklaşımları sorunlarını çözmek gayretinde bulunan kurumların ve özellikle Türkiye’nin kendine has özellikleri olan bu bölgesinin kurumlarının sivil toplum örgütleriyle, proje takımıyla ve diğer kamu kurumları ile ortaklık ilişkisi içerisinde bulunması kendi performanslarını olumlu yönde etkileyecektir.

Bu proje ayrıca, sayıları 10 olan önder bireyleri eğitimcilerin oryantasyonu programlarıyla, diğer yerel projelere önemli bir insan kaynağı sağlanacaktır. Ayrıca onların başka yerel projelere katkıları için olanak hazırlamaktadır.

Proje ayrıca yerel düzeyde kamu idareleri ile işbirliği yaparak onların yönetsel kapasitelerini ve CSÜS konusunda duyalılıklarını arttırmayı da hedeflemektedir. Proje sonrasında artan bu duyarlılık neticesinde proje yönetim kapasitesinin yerel olanaklarla kullanılması sağlanmış olacaktır.