Mesajı Okuyun
Old 11-11-2006, 12:58   #2
NİLGÜN SEYMEN

Kitap Nüfusta artışın durdurulması ve breysel eğitim şattır.

1-Bir ülke toprakları içinde YAŞAM KALİTESİ VE SOSYAL REFAH çizgisinin ; kendi karekterleri ile nüfus grafiğinin yan yana yükseliş ya da çöküş göstereceği inancındayım.

2-Yine aynı konu çevresinde o ülkeyi oluşturan HALK ın eğitim ve de kültür dokusu ile birebir bağlantılı bir konudur, kontrolsüz nüfusun yükselişi.

3-Şayet bir ailenin ekonomik yapısı,yani, bitçesi,yani gelir ve gider tablosundaki periodlar ,kaldıramayacağı oranda bir NUFUSA SAHİP olursa, bu; ailenin yaşam kalitesinin düşmesi demektir.
GEÇİM SIKINTISIDIR bunun adı.Sosyal sınıftaki yeri nerede ise ,bir tabaka alt seviyeye iniştir.
ORTA SINIF İSE, YOKSUL SINIFA düşüştür.

Bütçe derken=
Bir ailede sadece erkek evin giderlerine malik ise,o zatın aylık maaşının ya da gelirinin ,ev kirası+mutfak giderleri+eğitim giderleri+sağlık harcamaları ve de acilen yaşanabilecek mecburi giderler vs.çok zor üstesinden gelebilecektir bu ağır yükümlülüğün.

Bir ailenin toplum içinde sahip olduğu bu konum içinde gerçek tablo bu kadar AÇIK VE NET iken,bu evde yaşayanların ,iki çocuktan fazla doğum kararını okeyleyebilmiş olmasının adı nedir?
Öncelikle bunun adını koymuş olmamız gerekmektedir.
CEHALET Mİ?ACZİYET Mİ?ZAFİYET Mİ?GELENEKLER Mİ?EGOLARIN HAKİMİYETİ Mİ?

Askeri ücretli bir insanın,evinde çalışmayan bir eş,ve de eline bakan 5-6 çocuk ,ev kiradır muhtemelen ve de yoksulluk da dizboyudur.

DEVLET VATANDAŞI İLE İLGİSİZ?
NERDE DEVLETİN MİLLETVEKİLİ,VALİSİ BAŞBAKANI?
AÇ OLDUĞUMUZU KİMSE DUYMUYOR!

Sen eline kalem kağıt alacaksın.Hayatı paylaştığın insanı da alacaksın karşına.
Sonra da HAYATIN GERÇEKLERİNİ bir, bir yazıp çizerek anlatacaksın ,önce kendine sonra da eşine...
Durum budur.Benim maaşım budur.Çocuk demek sorumluluk demektir.
Çocuk demek masraf demektir.
Çocuk demek ilgi,bilgi donanım ihtiyacı demektir.
Biz ne verebiliriz onlara?
Daha doğmadan ,daha dünyaya gelmesini kararlaştırmadan,ağır bir hesap kitap yapmak şarttır.

Bunu kim yapabilir?
Düşünebilen insan yapabilir.
Kim düşünebilir?
Eğitilen insan düşünebilir.
Kimdir eğitilen insan?
OKUMUŞ İNSANDIR.
Kimdir okumuş insan?
Okumanın değerini ve de hassasiyetini idrak edebilmiş ebebeynlerin neslinde dünyaya gelmek şansına sahip nadir insanlar demektir.

Hiç bilenle bilmeyenle bir olur mu?Ancak akıl sahipleri ders çıkarablirler.

Bu ne güzel bir örnektir.
--------------------------

Bütün bu yazılanlardan sentezle yazılabilecek tek söz şudur ki;

Nüfusta istikrar ve denge şarttır Bunun da tek çıkış yolu şudur=

EĞİTİM-EĞİTİM YİNE EĞİTİM

Nilgün çakıcı/Bursa
11 kasım 2006/12.40