Mesajı Okuyun
Old 21-02-2011, 22:02   #458
Av.Ozan Kayahan

Varsayılan Beledİye İŞÇİsİnİn Hukuk MÜcadelesİ

GİRESUN (İHA) - Giresun'un Doğankent Belediyesinde işçi olarak çalışan Necip Patan, kendisini işten atan belediyeye karşı verdiği hukuk mücadelesini kazanmasına rağmen belediyenin mahkeme kararını uygulamadığını ileri sürdü.
Belediyenin görevlendirmesi üzerine çalışırken geçirdiği iş kazası sonucu raporlu olduğu halde işe gelmedi gerekçesiyle işten çıkarıldı. Bunun üzerine hukuk mücadelesine başladığını ifade eden Necip Patan, önce Asliye Hukuk Mahkemesinin ardından Yargıtay kararının yerine getirilmediğini söyledi.
Patan, 1992 yılında Doğankent Belediyesi'nde işçi olarak işe başladığını belirterek şöyle konuştu: "Daha sonra Belediye Fen Hizmetleri bünyesinde büro elemanı olarak çalışmaya devam ettim. 2004 yılında büro dışında alt yapı hizmetlerinde görevlendirildim. 2007 yılında belediye başkanının talimatı ile daha önce hiç yapmadığım ve eğitimini de almadığım belediye ses cihazının onarımını yapmak üzere çıktığım 12 metre yükseklikteki direkten emniyet kemerinin kopması sonucu düştüm. Düşme sonucu sağ bacağımda
meydana gelen kırık sonucu uzun süre yürüyemedim. Kazayla ilgili müfettiş raporunda yüzde 90 işyeri suçlu bulundu."
İş görebilecek kadar iyileştikten sonra tekrar işe başladığında ayağında kalıcı sakatlık bulunmasına rağmen çöp hizmetlerine verildiğini anlatan Patan, şunları söyledi: "Çöp hizmetlerinde ise ayağım enfeksiyon kapması sonucu tekrar tedaviye başladım. Bu süreç içerisinde raporlu olduğum halde işe gelmedim gerekçesiyle iş akdim belediye tarafından fesh edildi. Trabzon Adli Tıp Şube Müdürlüğü'nün iş gücü kaybı olduğuna dair verilen rapora rağmen işe başlatılmadım ve olay mahkemelik oldu."
Önce Tirebolu Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı davayı kazandığını anlatan Patan, sözlerine şöyle devam etti: "Mahkemece işverence yapılan feshin geçersizliği ve işe iade karar verildi. Bu karar 9. Hukuk Dairesi tarafından onanarak kesinleşmesine rağmen Doğankent Belediyesi Başkanlığına yapmış olduğum işe başlama talebim reddedilmiştir. Yaklaşık 20 yıldır çalışmakta olduğum belediyeden başka bir yerde çalışmadım. Üstelik yüzde 37 çalışamaz raporum bulunmaktadır. Neredeyse 40 aydır hukuk mücadelesi
veriyorum ve işsizim. Ailem, çocuklarım perişan halde.Gideceğimiz tek yer mahkemeydi. Mahkemenin kararının bir yaptırım gücü yoksa, belediye karara uymayacaksa benim hukuk mücadelemin ne anlamı olabilir ki."
Belediyeden konuyla ilgili yapılan açıklamada, gerekçeli kararın devam ettiği belirtilerek "bu nedenle iş akdini başlatmıyoruz" denildi.
(AB-EK-HO-Y)

http://www.haberx.com/belediye_iscis...51, 519).aspx