Mesajı Okuyun
Old 20-09-2006, 14:29   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan atk
Görüşlerini ve bilgilerini paylaşan bütün meslektaşlarıma teşekürlerimi sunuyorum.Benim sizlerle paylaşmak istediğim olay kooperatfle ilgili.
Müvekkilim, A kooperatifin doğramalarını yapmıştır.Kendisine herhangi bir ödeme yapılmamış,ancak elinde senet yok.Kooperatif adına kesmiş olduğu faturalar var.Benim sormak istediğim borcu tahsil etmek için nasıl bir yol izlemeliyim?
Kooperatif halen fesih edilmemiş,tapular kat maliklerine devredilmemiş.
Saygılar

Sayın atk,

Sorunuzda iki şeyi mi soruyorsunuz? Tahsil aşamasına nasıl gelirim? Kooperatiften nasıl tahsil ederim?

1-Faturaya dayanarak icra takibi yapabilirsiniz.İspat sorunu yaşayacağınızı sanmıyorum. Çünkü faturalar Kooperatif defterine işlenmiştir. Kaldı ki borcun sebebine itiraz olursa da, yapılan işleri tespit ettirebileceksiniz.

2- İtiraz olmadı ve nasıl tahsil edeceksiniz? Kural olarak Kooperatifin borcundan dolayı, kooperatif mameleki ile sorumludur. Burada genellikle üyelere haciz ihbarnameleri gönderilmektedir. Ancak üyeler, 3 üncü şahıs konumunda olmadıkları için geçerli değil ve iptal olunur. O nedenle, Kooperatifin malvarlığına yönelmeniz gerekecektir. Üyeye yönelebilmek içinse, kooperatifin, tasfiye edilmesi ve ticaret sicilinden terkinini bekleyeceksiniz. Ancak bundan sonra üyeler yönelebileceksiniz. Bunun içinde kooperatife yapmış olduğunuz ve sonuçsuz kalan bir takibiniz olmalı..

Bir ihtimal, büyük site şeklinde yapılan kooperatifler de sosyal tesis vb. gibi şeyler yapılmaktadır. Bunlara veya gelirlerine haciz koyabilirsiniz. Böyle bir (sanırım 2000-2001 yılına ait) Yargıtay kararı olduğunu anımsıyorum.

Saygılarımla