Mesajı Okuyun
Old 28-05-2008, 20:01   #7
Av. Reşit Altunışık

Sayın EErdem,bu konu eşi emekli sandığına tabi meslektaşlarımız arasında sıkça konuşulan ve sıkıntılara sebep olan bir konu.Benim eşim emekli sandığına tabi (öğretmen)ben topluluk sigortası primlerimi ödüyorum. Eşimin sağlık güvencesinden yararlanmak için bağlı olduğu milli eğitim müdürlüğüne başvurduk,başlangıçta olmaz böyle bir şey,faal çalışan avukat nasıl olur da eşinin sağlık güvencesinden yararlanır dediler ancak sonunda bunda kanuna aykırı bir durum olmadığına ikna oldular ve eşimin üzerinden kendi adıma emekli sandığı sağlık karnesi çıkardım.
Uygulamadaki sorun emekli sandığına tabi olarak çalışılan kurum sayısısnın çok fazla olması mesela sağlık sektöründe ve adalet bakanlığına bağlı olarak çalışan eşler dolayısıyla sağlık yardımından yararlanma talepleri olumsuz sonuçlanıyor.Ancak ben bu durumla alakalı bir yargıtay kararı okumuştum.Özetle avukatların sağlık prim ödemesi zorunlu olmadığı için sağlık güvenceleri yok sayılıyor ve emekli sandığına tabi eşleri dolayısıyla sağlık güvencesinden yararlanabilirler diyordu.Aksi durumda dava açmakta fayda var derim.