Mesajı Okuyun
Old 21-02-2008, 17:00   #1
avalaattin61

Varsayılan Üzerinde akaryakıt istasyonu olan paylı taşınmazın satışı

Değerli meslektaşlarım, belirteceğim konuda yardımlarınıza ihtiyaç duymaktayım. Konu özetle şöyle: Hazine, belediye ve müvekkilin müşterek maliki bulundukları bir arsada dört katlı, mağaza, lokanta vb. ticari alanları olan bir bina ve akaryakıt istasyonu var ve halen faaldir. Akaryakıt istasyonunu, müvekkil bir yıl önce 2/3 arsa sahibi olan başka bir kişiden satın alarak edindi. Arsa üzerindeki her türlü muhtesat müvekkilin halefi tarafından yaptırıldı. Müvekkil de EPDK dan ruhsat alarak bir dağıtım şirketinin bayiliğini yapmaktadır. Milli Emlak Md. ne müracaat ederek, pazarlık usulü ile hazinenin payını satın almak istedik ancak m2. birim fiyatını anormal yüksek tuttular. Biz de taksim dv. açmayı düşünüyoruz. Sorum şu: Taksim davası açtığımızda bu taşınmaza nasıl değer biçilecek, (binaya değer biçilmesi dışında) buranın akaryakıt istasyonu olması ve belli bir müşteri çevresinin olmasının sağladığı artı değer (şerefiye) arsa sahiplerine mi yoksa, istasyonu fiilen çalıştıran ve adına ruhsat bulunan müvekkile mi ait olacak? Bu konuda tecrübesi olan, elinde yargıtay kararı olan arkadaşlardan somut yardım beklediğim gibi, bilgisi olan arkadaşların da fikirlerini bekliyorum. Şimdiden teşekkür ediyor herkese başarılar diliyorum.