Mesajı Okuyun
Old 16-03-2018, 12:27   #9
mntopcu

KATILIM NEDEN BU KADAR AZ?

Son UYAP güncellemesindeki sorunlar meslektaşlarımızın pek ilgisini çekmemiş anlaşılan.

Şu an itibariyle toplamda 7 mesaj gönderilmiş, 254 sefer okunmuş.

Belki gerçek yeri orası değil ama “Meslektaşların Soruları” alanında kalsaydı daha fazla katılım olur muydu bilemiyorum.

Acaba biz mi yanlış değerlendiriyoruz, bunlar “şikayetçi” olunacak konular değil mi? Son güncelleme işimizi zorlaştırmadı mı? Anlayamadım.

Çok daha fazla katılım bekliyor, kullanıcılar olarak yüksek sesle sıkıntılarımızı dile getirirsek sonuç alınabilir diye düşünüyordum ama ümidim kırıldı.

Yine de, belki bundan sonraki güncellemelerde dikkate alınır diye benim ve diğer katılımcıların dikkat çektiği noktaları topluca özetlemek istiyorum. 11 yıllık UYAP sistemi artık oturmalı ve pratikleştirilmeli. Biz de buna katkıda bulunmalıyız:

SON GÜNCELLEMEDEKİ SORUNLAR :

** Safahat sorgulamasında hukuk-ceza-icra şeklindeki genel sorgulamanın kaldırılması yanlıştır, tüm alt birimlerin (aile mahkemesi, asliye hukuk mahkemesi vs.) ayrı ayrı sorgulanması iş yükünü alt birim sayısı kadar arttırmaktadır. Örnek, daha önce 1 seferde yaptığımız hukuk sorgusunu şimdi 12 seferde yapıyoruz. Demek ki iş yükü 12 kat artıyor.

** İdari yargı ve ceza dosyaları safahat sorgulamadan kaldırılmış. Safahat neden gizlenir anlaşılır gibi değil, böyle bir uygulama yakışmıyor. İşi yokuşa sürmekten ibaret.

** Safahat sorgulaması sonucunda dosya görüntüleme butonu kaldırılmış. Dosya sorgulamadan tekrar aynı dosyayı bulup içine girmek gerekiyor. Bu da iş yükünü 3-4 kat arttıran bir uygulama.

** "Dosyaya Eklenen Son 20 Evrak" kısmındaki gösterim tamamen yanlış. Çok eski evraklar çıkıyor, çıkanlar da tarih sıralı değil. Acilen düzeltilmesi lazım.

** Evrak görüntülemede doğrudan yazdırma işlevi de düzeltilmelidir.

** Öneri, şikayet bölümleri kaldırılmış, yeniden konulması lazım. (Gerçi dikkate alınıyor mu, şüpheliyim)

** Harç hesaplama ekranı son derece kullanışsız. Daha kolay bir hale getirilmelidir.

** Mobil imza kullanımında oluşan sıkıntılar giderilmelidir.

YENİ ÖNERİLER :

** Dosya veya safahat sorgulama sonucunda müvekkil isminin de gösterilmesi şarttır. Getirilebilecek en önemli yeniliklerden biridir. Dosya türü gibi lüzumsuz sütunların yerine çok gerekli bu sütunun konulması işimizi büyük oranda kolaylaştıracaktır. Esas numaralarını ezbere bilmemiz mümkün değildir.

** Yargıtay ve Danıştay dosyalarının da tek seferde sorgulanabilmesi lazım. Her daire için ayrı sorgu, işi çok uzatmaktadır.

** Safahat sorgulamasında dosya görüntülemenin yanında ilgili adli birime de link verilerek o adli birimdeki dosyalara doğrudan ulaşma imkanı getirilmelidir.

** Dosyalara duruşma sekmesi eklenip dosya içeriğinde duruşma zaptı aramaya gerek kalmadan görülebilmesi sağlanmalıdır.

** İlgili modüllerde adli birimlerin adres ve telefon bilgilerine de yer verilmelidir.