Mesajı Okuyun
Old 25-10-2006, 21:57   #1
mehri

Varsayılan Tefecilik Ve Alacağın Temliki

Tüm site yöneticilerine ve site üyelerine merhaba. Her akşam sitemizi büyük bir keyifle açıyorum. Mesleki açıdan çok faydalı bilgiler yer alıyor. Tanışma toplantılarını da takip ediyorum. Admin’i görecek olanları kıskanmadım desem yalan olur. Ben bir konuda yardımlarınızı bekliyorum. Olayı emniyette borçlunun şikayetçi olmasıyla müdafiliğim sırasında öğrendim. Dava olarak aldım. Borçlu yaklaşık 6 ay önce alacalıdan 2.000.YTL borç alıyor. Parayı ödeyemediği her ay için 400.YTL ödemek şartıyla. Üçüncü ay 400.YTL ödeyemiyor. Alacaklı borçluyu evinden alıp ormana götürüyor ve tehditle boş senet imzalatıyor. Senedi icraya koyuyor. 12.000.YTL olarak. Borçlunun başka senetleri de var. Onlarda icra takibine başlıyor. Alacaklı diğer borçlulardan önce maaşına el koyabilmek için için notere borçluyu götürüp 30.000.YTL değerindeki alacağımı …… kişiye devrediyorum diyerek alacağın temliki sözleşmesi imzalattırıyor. Ben maaşının geri kalanını sana elden veririm diyerek yaklaşık 3 aydır maaşının tamamını alıyor. Borçlu 3 aydır hiç maaş ve ikramiye alamıyor. Yaklaşı 2 yıl boyunca da maaş alamayacak.Ailesi ve çocukları mağdur. Benim sorum şunlar:
1-Nasıl bir dava açarsam maaşının tamamının karşı tarafa ödenmesine engel olabilirim?
2-Sözleşme hile ile imzalatılmış. Borçlunun böyle bir alacağı yokki devretsin. Ceza davası açmamın maaşının ödenmesi açısından ne gibi faydası olur? Kısacası nereden başlayacağımı bilemiyorum.Bana kaynak ya da benzer karar gösterebilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.