Mesajı Okuyun
Old 19-11-2010, 00:03   #36
Av.Ömer Güntay

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ: İstem gibi

Müşteki sanık S.D.nin savunma hakkının kısıtlanmaması bakımından sanığın müdafisinin yanında bulunması talebinin kabulüne oybirliği ile karar verilerek açık duruşmaya devam olundu.
Paylaşmak istedim..[/quote]

İyi ki paylaştınız meslektaşım.
Ceza yargılamasının amacı ve konusu dikkate alındığında bu konu aslında oldukça çetin bir konu ve ben bir müddettir kendi kendime düşündüğüm bu konu hakkında henüz bir karar kılabilmiş değilim. Ancak meselenin, avukatların kürsü eşitliği meselesinin ele alınışında gördüğüm (söz bittabi meclisten dışarı) lirik ve romantik yaklaşımlardan uzak ele alınması faydalı olur. Avukatın-müdafiin ceza yargılamasında bulunduğu yer ona CMK. tarafından verilmiş bir makamı temsil ve ifade eder; tıpkı iddia ve yargılama makamları gibi…
Şimdi, kendisi ayrı bir ceza yargılaması öznesi olan sanığın bu minvalde “nereye oturtulacağının” etraflıca düşünülmesi lazım. Müdafiin duruşma öncesinde ve duruşma sonrasında sanığa her türlü hukuki yardımda bulunmak hak ve yetkisi olduğu tartışmasız. Duruşma sırasında da müdafiin sanığa gerektiğinde hukuki yardımda bulunmasını engelleyecek bir fiziki uzaklık ve sair bir engel de ben görmüyorum. Kaldı ki, müdafi ceza yargılamasında her gerek gördüğünde “söz alabilir”, hukuki yardımını ve yargılamaya sanık lehine katkılarını yapabilir. Uygulamanın anılan şekilde yapılmasını isteyenlerin söylemlerinin henüz ikna edici, genelgeçer bir dayanağa, kesinliğe ve gerekçeye ulaşamadığı kanısındayım. Şimdilik bir öneriyle sözlerimi tamamlayayım:

“Sanık, sorgusunun yapıldığı oturumdan sonraki oturumları müdafiinin yanında takip edebilir.”

şeklinde bir cümle CMK.’nın ilgili maddesine eklenebilir. Bu önerim, dikkat edilirse, konuya ilişkin farklı düşünüşleri telif edici, bağdaştırıcı bir içeriğe de sahiptir. Bir müddet uygulamayı bu şekilde yürütüp, hasıl olacak duruma göre meseleyi orta vadede, maddi hukuk açısından yeniden ele almanın daha makul olacağını düşünüyorum. Doğrudan, bidayette, sanıkların müdafilere ayrılan kısımda yargılamayı takip etmeleri bana şimdilik pek isabetli, ölçülü ve gerekli gelmiyor. Saygılarımla…