Mesajı Okuyun
Old 27-08-2010, 11:40   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat2007
Evet Suat Bey icra takibinde ilk borçlu kat malikleri adına apartman yöneticisi A, diğer borçlular da sıra ile apartman kat malikleri. Açıklama olarak da ilk borçlu dışında diğerleri borcun 1/20 sinden sorumludur dedik. (Zira bütün kat maliklerinin ismi geçmezse borçlu olarak ileride işlem yaparken sorun çıktığını araştırmalarımız sırasında öğrendik. Daha önce de bu şekilde takip yapmıştık ve itiraz olmadı.)
Benim şu anda merak ettiğim konu, apartman yönetimi ile ilgili davalarda icra ve davalarda işlem yapma yetkisi oyçokluğu ile verilebilecek bir yetki midir. Yoksa oybirliği mi gerekir.
Bence oybirliği gerekir ancak oyçokluğu diyen meslektaşlarım var.

Sayın avukat2007,

Sizin bu mesajınız ve soru mesajınıza cevap veren meslektaşımın mesajı doğru bilgiler içermesine rağmen derdinize çare olmakta yetersiz kalmaktadır. İlk mesajınızda "apartman görevlisi" olan müvekkilinizin(ben kapıcı diye anlıyorum) ücret alacağı için takip yaptığınızdan söz etmektesiniz. O halde KMK yanısıra, İş K. ve Konut Kapıcıları Yönetmeliğini de incelemelisiniz. KKY 3 üncü maddede der ki;"Yönetici:İşveren vekili olarak hareket eden kişiyi".

Özetle işe alan kişi yönetici(temsilen) olduğuna göre, icra takibini de apartman yönetimini temsilen yöneticiye yöneltmeniz gerekirdi. Daha önce yaptığınız takibe itiraz edilmemesi, doğru yaptığınızı kanıtlamaz. Ben de size bir adi takip göndersem ve itiraz etmeseniz, takip kesinleşmez mi?

Öte yandan yöneticinin, diğer kat malikleri aleyhine yapılan takibe itiraz hakkı da bulunmamaktadır. Soru olarak sorduğunuza göre sanki icra müdürlüğü takibi durdurmuştur. Öyleyse icra mahkemesine memur muamelesini şikayet edin.