Mesajı Okuyun
Old 20-01-2009, 23:20   #10
Av. Ö.Erol Yavuz

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Araştırma yaparken, Kazancı'da bahsettiğiniz kararlardan bir tane bulmuştum. Ona rağmen, ilk görüşümü yazdım. Yargıtay, bence usul ekonomisi nedeniyle böyle kararlar verip işi iyice çıkmaza sokmuştur.

Usul ekonomisi de bir etken olabilir, ancak bu doğrultuda karar vermeye zorlayan başka etkenler de vardır, diye düşünüyorum.

Herhalde, sizde kabul edersiniz ki, yöneticinin yasadan kaynaklanan hususlarda veya kat malikleri kurulunun verdiği kararlar uyarınca ya da kat maliklerini temsil yetkisine giren işlerden dolayı üçüncü kişilerle yaptığı sözleşmelerden kaynaklanan uyuşmazlıklara ilişkin, “davacı” sıfatıyla açtığı davalarda husumet ehliyeti konusunda bir tartışma yoktur.

Davacı sıfatıyla husumet ehliyetine sahip yöneticinin, aynı konularda davalı sıfatının da olması gerekir diye düşünülmüş olabilir. Düşünebiliyor musunuz, yöneticinin açmış olduğu davaya karşı açılan davada, yönetici dava ehliyetim yok diye itirazda bulunuyor.

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
İşte bu nedenle, görüşümde ısrar ediyorum. Elinizde apartman yöneticiliği aleyhine karar olacak, ama ilamlı takip yapamayacaksınız.

İzninizle olayı biraz değiştirelim. Elimde yöneticinin açtığı ve kaybettiği bir davaya ilişkin ilam var. Yargılama giderlerinden ve avukatlık ücretinden alacaklıyız. İlamlı takip yapamayacak mıyız ?

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Yargıtay bundan sonra yapabilirsiniz, dese bile sorun çözülmeyecek. Çünkü yöneticiliğin (Banka hesabı dışında), haczi kabil malı olmayacak.

Çoğu hadisede haczi kabil mal olmayabileceği doğrudur. Acaba, yönetim /yöneticinin alacakları dahi yok mudur ? Kat maliklerinin doğmuş ve doğacak aidat borçları nedeniyle, alacakların haczi ( İİK m.89 ) yapılamaz mı ?

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Ben haczedilemeyeceğini düşünüyorum. Hem yukarıdaki düşüncelerim nedeniyle, hem KMK'nun genel ruhu nedeniyle haczedilemez.

Doğrusu, İİK m.82 ve 83'e baktığımızda haczi engelleyen herhangi bir düzenlemeye rastlamadım. Gerçi, bu konuda çok fazla yorumda bulunmak istemiyorum. Zira bir hadisede deneyeceğim. Borçlu halime münasip asansörüm ya da hidroforum haczedilemez diye şikayette bulunursa, İcra mahkemesi bir karar verir artık.

Saygılarımla.