Mesajı Okuyun
Old 07-01-2014, 21:10   #22
Heybe Hukuk

Varsayılan Cmk Makbuzu Hesaplama Yöntemi

Merhaba;

Ben başka bir meslektaşın makbuzunu kullanamayacağınızı düşünüyorum. Ayrıca bir vergi mükellefiyetiniz yokken CMK müdafiiliği yapmanızın başkaca sıkıntılara da yol açacağını düşünüyorum. Bence bu mevzuyu iyi araştırın.

CMK'ya ilk başladığımda, savcılık kalemince yapılan hesap ile benim hesabım tutmayınca; sonunda sebeplerini çözdüm ve birçok arkadaş için faydalı olabileceği düşüncesiyle paylaşmayı uygun gördüm.

Öncelikle OCAS'ta yolluk olarak girilen değerler kesinlikle gerçekte ödenen değerler değil. Her bir yerde savcılıkça yapılan yolluk ödemesi farklıymış. Öncelikle dosya başına ne kadar yolluk ödeneceğini savcılıktan öğrenin. Benim görev yaptığım yerde bir fark yok ama bazı yerlerde soruşturma ve kovuşturma dosyaları için farklı yolluk ödendiğini duymuştum.

OCAS'ta raporlarınızı alıp baroya teslim ettikten sonra baro tarafından bir ödeme listesi veriliyor. O ödeme listesindeki ücretleri toplayın. Ayrıca ne kadar yolluk veriliyorsa; dosya sayısı üzerinden almanız gereken yolluk miktarını hesaplayın. Burada şuna da dikkat etmenizi tavsiye ederim. Benim görev yaptığım yerde savcılık aynı dosyada iki farklı kişi için görev yapmışsanız dahi 1 tane yolluk ödüyor. Dolayısıyla yapacağınız yolluk hesabınızda bunu da dikkate almanız icap ediyor.

Kendi kullandığım makbuz örneğine göre formülize etmem gerekirse;

ÜCRET = brüt ücret + yolluk'tur.
STOPAJ = (brüt ücret + yolluk) X %20
KDV = (brüt ücret + yolluk ) X %18
DAMGA VERGİSİ = (brüt ücret + yolluk + KDV) X binde 9,48
TOPLAM = (brüt ücret + yolluk + KDV) - Damga Vergisi - Stopaj

Herkese çalışmalarında kolaylık ve başarılar dilerim..