Mesajı Okuyun
Old 10-02-2007, 02:51   #56
f.yılmaz

Burada yer almakta olan görüşlerin çoğunu okudum.Her fikir sahibinin elbette kendine göre haklı olduğu noktalar var ancak; bazı fikirlere katılmadığımı belirtmeliyim.Bence iibf mezunları kendilerine verilen bu hakkı kullandıkları vakit suçlanmamalıdır.Eğer çalışıp sınavı kazanmışsa ,ki bu görevi hakettiğinin kanıtıdır, sadece saygı duymak gerekir.Tabiki hukuk eğitimi çok önemlidir ama bu konuda bir hukuk öğrencisinin de, iibf öğrencisinin de açığı olabilir.İşte bu noktada önemli olan kendini yetiştirmektir.Sadece derse girmek,sınav döneminde çalışmak hukuk nosyonu kazandırmaz.Öncelikli amaç hukuku yaşamak, yaşatmak ve tam anlamıyla sahiplenmektir.Ekonomik yaşamda nice aldatmacalar, sahtekarlıklar olduğunu biliyoruz; bu konuların incelenip çözülmesinde, kim inkar ederse etsin iktisat, maliye, vergi, muhasebe... gibi konuların hakimiyeti gereklidir.Ben bir maliye öğrencisiyim eğer hukuk öğrencisi olsaydım; eminim ben de istemezdim başka bölüm mezunlarının hakim olmasını.Çünkü objektif bakamazdım,meslek edinme şansım düşerdi ve haliyle kaygılanırdım.İtirazların çoğu bu fikrimi doğruluyor.Hukukçu arkadaşlara rakip olmamız kötü birşey değil ki; çabalıyorsam, hedefimin peşinden koşuyorsam ve bunu hukuki çerçevede yapıyorsam, neden olmasın? Neden iyi bir hakim olmayayım? Adaleti seviyorum,haklarımı bilmeyi ve kullanmayı seviyorum.BAŞARILI BİR HAKİM OLACAĞIM...