Mesajı Okuyun
Old 05-03-2012, 16:36   #2
üye7160

Alıntı:
Yazan ibrahimpolat0221
Sorularımı yanıtlayacak meslekdaşlara şimdiden teşekkür ederim. Kısaca konu şu;
Müvekkilin muhasebeciliğini yaptığı Şirkette yapılan denetim sonucunda gerçek dışı sigortalılar çalıştırıldığı tespit edilmiştir. Ceza soruşturması devam etmektedir.Müvekkil muhasebeciye" gerçek dışı sigortalılar beyan ettiğiniz tespit edildiğinden, söz konusu sahte sigortalılar ve hak sahipleri için yapılan tüm fuzui sağlık yardımlarının ve masraflarının karşılığı olan ...... TL nin yatırılması gerekmektedir." şeklinde SGK dan tebligat gönderilmiştir.Sormak istediğim;
1- Yersiz sağlık gideri borcundan sahte sigortalı çalıştıran işverenin sorumlu tutulması gerekmez mi?
2- Muhasebecinin sorumluluğu söz konusu mudur?
3- Şayet muhasebeci sorumluysa yersiz sağlık gideri borcuna itiraz nereye kaç günde yapılır?
4- Şayet itiraz reddedilirse iş mahkemesine mi yoksa idare mahkemesine mi iptal davası açılır?

1- Açıkçası sağlık giderleri, olmayan sigortalı için yapılmışsa yersiz bulmuyorum.Yerindedir
2- Muhasebeci bu işi tek başına yaptı ise elbette sorumlu olur,ancak bu işvereni sorumsuz yapmaz.Ki işverenin de haberdar olmadığını hiç sanmıyorum.
3- itirazlarınız var ise önce tebliğde öngörülen sürede ilgili kuruma yapınız.