Mesajı Okuyun
Old 02-09-2006, 17:04   #16
Av.Engin Özoğul

Basın özgürlüğü gibi sınırları tam anlamıyla çizilememiş ve içi tamamen yargısal kararlarla doldurulmaya çalışılan bir alanda farklı yaklaşımların ortaya çıkması oldukça doğaldır. Sayın ahmetsacitin açtığı konu herşeyden önce basında yer alan bir haberdir ve hukukla ilgisi olduğu düşünülerek bu alana taşınmıştır.

Haberde yargı organlarının "basın özgürlüğünün" geniş yorumlanması konusunda kararları mevcutken, bu kararı verenlerin kendileri ile ilgili haberlere karşı tahammülsüz oldukları teması işlenmekte; bu durumun yargı tarafsızlığına gölge düşürdüğü ima edilmektedir. Gazetenin vardığı dolaylı ve genel nitelikteki bu sonuç tarafımca kabul edilemez olsa da, bu görüşte olanların tamamıyla bir yanılgı içinde olduklarını da peşinen söyleyemem. Çünkü belirtilen davaların ve kararların içeriği gazeteyle aynı görüşte olmayanlarca(ben dahil) da bilinmemektedir. Bu nedenle yargı kararları arasında "fark yoktur" demek de bir tahminden öteye geçememektedir.

Ancak belirttiğim üzere "basın özgürdür diyenler basına karşı dava açamaz" gibi genel bir çıkarım oldukça hatalıdır ve belki de belirtildiği üzere kasıtlıdır ama "belki"... Sayın ahmetsacitin ise siteye aktif katılımı ve hukuk haberleri alanındaki değerli katkılarını dikkate aldığım da kendisinin kasıtlı bir davranışı olmadığını düşünüyorum. Kendisince takip edilen ya da edildiği iddia edilen kaynaklardan(bu kaynakların hiçbiri tarafımca güncel olarak takip edilmektedir. mesela haberi aktaran gazete bugüne kadar tarafımca bir ya da iki kere okunmuştur) haberler sunmasına yönelik bir eleştiriyi ise doğru bulmuyorum. Benim gün içinde okuduğum gazete sayısı beş tanedir ve isimleri bellidir. Bu alana haber ekleyecek olsam doğal olarak o kaynaklardan alıntı yapacağım.

Tuncay Özkanla ilgili verilen somut karar açısından ise Yargıtay'ın istikrarlı uygulamasının devam ettiği görülmetkedir. Yargıtay "politikacıların, kamu görevlilerinin vs." açtığı davalara daha imtina ile yaklaşmakta ve tazminat taleplerini genel olarak reddetmektedir. Alelade birinin açtığı dava ile bir siyasetçinin açtığı davada basın özgürlüğünün sınırları aynı olmamakta, siyasetçi tarafından açılan davada sınır geniş tutulmakta ve haber hukuka uygun kabul edilmektedir. Bu nedenle somut karar bakımından Yargıtayın tavrı geçmiş uygulamaları ile aynı yöndedir.

Bir düzeltme:

Alıntı:
Alıntı Sahibi:Narsilist

Alıntı:
Sayın Ahmet Sacit Bey, Suat Bey'e verdiğiniz cevap üzerine kısa bir araştırma yaptım, siteye eklediğiniz haberlerin kaynaklarına baktığımızda şöyle ilginç bir sonuç çıkıyor. Buradaki sayılar son 15 günde siteye eklediğiniz haberlerin kaynaklarını gösteriyor.
Zaman Gazetesinden 8 alıntı
Samanyolu Haberden 5 alıntı
Haber 7 Sitesinden 3 alıntı
Yeni Şafak Sitesinden 3 alıntı
Sabah Gazetesinden 3 alıntı
Bianet Sitesinden 2 alıntı
Milliyet Gazetesinden 1 alıntı
Haber Mynet ten 1 alıntı
Hürriyet Gazetsinden 1 alıntı
Nethaber Sitesinden 1 alıntı
Vatan Gazetesinden 1 alıntı

Yani toplam 25 haberin 19'u, Zaman, Samanyolu, Kanal 7, Yeni Şafak adlı yayın organlarından alınmış... Sanırım Suat Bey'e her kaynaktan haber topladığınız söylerken de bunu kastetmişsiniz. Lütfen biraz daha saygılı ve dürüst olalım...

Bu verilere baktığımda toplam haber sayısının 29 olduğunu görmekteyim. Bunun on tanesi sabah, hürriyet çizgisindeki yayın organlarından alınmış. Esasında bir çeşitlilik olduğu kabul edilmeli düşüncesindeyim. Siteye aktif katılım sağlamak için onbir farklı kaynaktan haber aktardığı için Sayın ahmetsacite teşekkür ediyorum. Ben bu kadar farklı kaynağı takip etmiyorum.