Mesajı Okuyun
Old 11-05-2010, 16:04   #1
Av.Ahmet KEZER

Mesaj İlamli İcrada Bozma Sonrasi Yenİ İcra Takİbİ MÜmkÜn MÜ?

Davacı açtığı maddi ve manevi tazminat davasında kısmi kabul kısmi ret olarak aldığı ilamı icraya koyuyor. Dosya yargıtaya tarafımızca temyiz ediliyor. Yargıtay MADDİ TAZMİNAT kısımlarını bozuyor manevi tazminat kısımlarını ZIMNİ OLARAK onaylıyor. Manevi tazminat kısımları tarafımızca icra dosyasına ödeniyor. Yargıtay BOZMA sonrası mahkeme maddi tazminat noktasında ilk kararından da aşağıya yeni bir karar veriyor. Alacaklı TARAFTA aldığı işbu yeni İLAMLA maddi tazminat için yeni icra takibi yapıyor.

Kanımca ilamlı icra takibi yapıldıktan sonra, ilamın mahkemece bozulması ve değişmesi hallerinde YENİ ilamın icraya verilerek ilk takibin yeni ilam üzerinde yürütülmesi gerekir. Yoksa ortada MAHKEME KONUSU VE TARAFLARI AYNI DOSYA NUMARASI FARKLI , bir anlamda AYNI İLAMA DAYALI MÜKERRER İCRA TAKİBİ olmuş olur.

Burada doğrudan doğruya İCRA HUKUK MAHKEMESİNDE MÜKERRER İCRA TAKİBİ İTİRAZI ile yeni yapılan İLAMLI icraların İPTALİ istenir diye düşünüyorum. Mahkemeye yapılacak itirazda ilk ilamlı icraya konu icra dosyaları delil olarak gösterildiğinde mahkeme ilk ilamın bozulduğunu yeni bir karar alındığını görerek alacaklının ilk icra takibine yeni ilamı sunarak ALACAK HESAPLAMASI yapması ve ilk icra takibinde son ilamın dikkate alınmasını talep etmesi gerekirken YENİ BİR İLAMLI icra takibi yapamayacağının tespiti ile İKİNCİ İLAMLI İCRAYI İPTAL edeceğini düşünüyorum.

İlk karşılaştığım bir olay olduğu için sizlerin de değerli görüşlerinizi almak istedim.

saygılar