Mesajı Okuyun
Old 06-03-2013, 16:20   #62
Av. Erdal ŞAHİN

öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim.

benim de bu hafta açacağım çek iptal davasına ilişkin tereddütlerim bulunmaktadır. 3-4 gündür açmadığım kanun, okumadığım içtihat ve yazı kalmadı. kanundan ve okuduklarımdan anladığım kadarıyla görevli mahkeme asliye ticaret mahkemesi. bu nedenle büyük bir aksilik olmaz ise görev yönünden red alacağımı düşünmüyorum. bir diğer konu ise yetki. kanunda "İradesi dışında poliçe elinden çıkan kişi, ödeme veya hamilin yerleşim yerindeki asliye ticaret mahkemesinden, muhatabın poliçeyi ödemekten menedilmesini isteyebilir" denilmekte. Çek bir bankanın eskişehir şubesine ait ve orada keşide edilmiş. lehdar istanbul'da bir firma ve çeki yine istanbulda mukim müvekkilime ciro (beyaz ciro) edip vermiş. müvekkil çeki kaybetmiş. şimdi istanbulda dava açmayı düşünüyorum ancak gelişecek durumlar hakkında pek bir fikim yok. ancak müvekkilde çekin önyüzünün bir fotokopisi ve ayrıca kayıptan sonra karakol tutanağı var. bu şartlar altında davanın seyri nasıl olur, yapılması gereken nedir, ne kadar sürer, masrafları ne olur, nasıl bir yol izlemeliyim?

yardımcı olabilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.